Barbara Dallosová Rôzne

Žiarčania, Kremničania a fenomén menom Instagram: Kto je väčší hashtagový lokálpatriot?

Azda najpopulárnejšia aplikácia na zdieľanie fotiek zasiahla aj naše končiny. My sme sa pozreli na to, aké fotky sú najčastejšie označené hashtagmi spomínajúcimi okresný Žiar či historickú Kremnicu. Jedno z týchto miest má rozhodne navrch :)

Ilustračný obrázok k článku Žiarčania, Kremničania a fenomén menom Instagram: Kto je väčší hashtagový lokálpatriot?
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Kto nie je na Facebooku, ako by nebol… Známa fráza začína čím ďalej tým viac sedieť aj na obľúbenú aplikáciu na zdieľanie fotiek, Instagram. Príspevky bývajú označené hashtagmi, teda heslami pripojenými k znaku #. Práve pridávanie týchto kľúčových slov vytvára fotkám akýchsi spoločných menovateľov a užívatelia tak ľahko nájdu, čo hľadajú, alebo zistia, kto označil svoj príspevok rovnakým hashtagom.

Svoje instagramové profily majú nielen fyzické osoby, ale i skupiny, združenia, inštitúcie, obchodné značky, médiá, krajiny, mestá, jednoducho ktokoľvek a čokoľvek. Nás zaujímalo, ako na Instagrame figurujú Žiar nad Hronom a Kremnica.

Žiar si ľahko pomýlite

Na Instagrame nájdete účet ziarnadhronom s oficiálnym logom mesta i s oficiálnou webovou stránkou. Profil síce existuje, avšak doposiaľ na ňom nepribudol žiadny príspevok a nemá tiež žiadnych ,,followerov" (užívateľov, ktorí účet sledujú).

Ale poďme k samotným hashtagom. Medzi prvými, ktoré vám pri vyhľadávaní nášho mesta aplikácia ponúkne, je hashtag #ziar. V takto označených fotkách síce občas natrafíte aj na záber zo žiarskych ulíc, viac príspevkov ale tvoria horské scenérie podtatranskej obce s názvom Žiar.

K väčšiemu počtu príspevkov týkajúcich sa nášho mesta vás privedie hashtag s diakritikou, teda #žiar. Tu už natrafíte na zábery z Námestia Matice slovenskej, či na selfies obyvateľov. Hashtag, ktorý vám ponúkne asi najviac žiarskych záberov, je #ziarnadhronom. Označených je ním 909 príspevkov a tu už nájdeme viac panorám z ulíc mesta, fotky žiarskych športových tímov, spoločné foto maturantov pred žiarskymi školami, zábery z miestnych podnikov či letného cityfestu.

Kremnica má prevahu

Oficiálny instagramový účet mesta Kremnica sme nenašli, no v hashtagoch má historické mestečko nad Žiarom veľkú prevahu.

Hashtagom #kremnica je označených celkom 2 752 príspevkov, medzi nimi výjavy z ulíc mesta, panorámy Štefánikovho námestia v každom ročnom období, zábery z bežkárskych pretekov Biela stopa, momenty z Kremnických gagov alebo z lyžovačiek v Kremnických vrchoch a veľa iného.

Čísla týkajúce sa Kremnice sú vyššie aj v súvislosti so známymi podujatiami. V Žiari nad Hronom je mimoriadne obľúbená akcia, City fest, sa skrýva za hashtagom #cityfestzh. Tým je označených šesť príspevkov. Podobným heslom je #zhcityfest s dvomi príspevkami.

O niečo lepši je na tom snowboardová a freeski show, ktorá sa každoročne koná v centre Kremnice. S hashtagom #bigairvmeste pribudlo na Instagram dovedna 282 príspevkov. Medzi nimi fotky a videá zo zasnežovacích príprav námestia, samotného podujatia aj after party. Akcia má aj svoj instagramový profil, bigairvmeste, ktorý sleduje 454 užívateľov.

Pri hľadaní hľadaní historického mestečka na Instagrame ale natrafíte aj na hashtagy ako #kremnicaaaaaaa, #kremnicajesuper, #kremnicavola alebo #kremnicajeto­tunedaleko. Fantázii sa medze nekladú :)

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM