Kultúra Rôzne Správy

Žiar si pripomenie život Štefana Moysesa: Autentické predmety aj dobové fotky parku

Život Štefana Moysesa je spätý aj s naším mestom. Pri príležitosti výročia jeho narodenia sa v Žiari chystá špeciálny spomienkový deň.

Ilustračný obrázok k článku Žiar si pripomenie život Štefana Moysesa: Autentické predmety aj dobové fotky parku
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Pri príležitosti 220. výročia narodenia banskobystrického biskupa a prvého predsedu Matice slovenskej Štefana Moysesa sa uskutoční v utorok 24. októbra v Mestskom kultúrnom centre (MsKC) v Žiari nad Hronom spomienkové stretnutie Pocta Moysesovi.

Ako informovala Alena Kršiaková z MsKC, súčasťou programu bude položenie kvetov k soche Štefana Moysesa na Námestí Matice slovenskej. Potom bude nasledovať slávnostná akadémia v divadelnej sále MsKC.

Počas celého dňa bude sprístupnená aj Pamätná izba Štefana Moysesa. Návštevníci v nej nájdu faktografiu o živote biskupa. Nechýbajú ani dobové fotografie, ktoré zachytávajú žiarsky park v období, keď vo vtedajšom Svätom Kríži Moyses pôsobil. Ako uvádza MsKC na svojej internetovej stránke, návštevníci tu tiež uvidia predmety, ktoré používal, jeho odev a ďalšie exponáty.

Väčšinu predmetov zapožičali do pamätnej izby Biskupský úrad v Banskej Bystrici a Matica slovenská. Medzi najvzácnejšie patria postriebrená cukornička so soľničkou, štóla, biskupské rukavice, ornát či mitra. Tiež rôzne písomnosti. Podujatie organizuje Miestny odbor Matice slovenskej a mesto Žiar nad Hronom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM