Barbara Dallosová Kultúra

Zaujali po celom svete, teraz mieria do Žiaru: Výstava diel Slováka žijúceho v Paríži

Jeho diela si obľúbilo mnoho priaznivcov vo Švédsku a obrazy putovali aj do Japonska či USA. Teraz ich uvidíme priamo v našom meste.

Ilustračný obrázok k článku Zaujali po celom svete, teraz mieria do Žiaru: Výstava diel Slováka žijúceho v Paríži
Zdroj: TASR

Pastely a akvarely umelca narodeného na Slovensku a žijúceho v Paríži priblíži výstava Šaňo Ľudovít Daniel, ktorú v Mestskom kultúrnom centre (MsKC) v Žiari nad Hronom sprístupnia vo štvrtok 13. júna.

Slovenský rodák známy v zahraničí

Ľudovít Daniel sa narodil v Bratislave, k umeniu inklinoval od detstva. Vo Francúzsku, kam emigroval v roku 1967, sa spočiatku venoval rôznym remeslám orientovaným na umenie. Pod vplyvom tunajších umelcov sa rozhodol venovať maľbe profesionálne.

,,V sedemdesiatych rokoch žil dva roky v USA, odkiaľ sa opäť vrátil do Paríža. V súčasnosti žije a pracuje v ateliéri v Thiais, kde vytvára okrem malieb aj impozantné plastiky z rôznych materiálov," priblížila Alena Galetová z MsKC.

V roku 1996 sa v Libanone zúčastnil výstavy Umelci bez hraníc. Vo Francúzsku predstavil svoje práce vo viacerých galériách a na rôznych výstavách, viackrát aj v Grand Palais des Champs-Élysées v Paríži. Jeho diela si obľúbilo mnoho priaznivcov vo Švédsku a obrazy putovali aj do Japonska či USA. Pod menom SANO Daniel sa nachádza v aukčnom katalógu AKOUN 2007.

Tvorba so zmyslom pre humor

Prostredníctvom každého zo svojich obrazov rozpráva príbeh napísaný pestrými farbami a rôznymi technikami. Svoje nápady realizuje napríklad olejomaľbou na drevo, v akvareloch, litografiách a plastikách z rôznych druhov materiálov.

,,Šaňo Ľudovít Daniel je všestranný umelec. So zmyslom pre humor rád prekračuje hranice bežného rámca videnia reality. Plný nadšenia a lyrizmu čerpá inšpiráciu zo všedných každodenností, ba aj z predstáv zo svojho detstva prežitého v Bratislave," dodala Galetová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM