Barbara Dallosová Samospráva

Výdavky v státisícoch, práca pre desiatky ľudí: Žiarsky projekt, aký nemajú inde na Slovensku, onedlho spustia

Centrum, ktoré mesto vybudovali z európskych peňazí, by malo začať fungovať už o pár týždňov. Zo začiatku má vraj viac prerábať než zarábať, vo vyhliadkach je ale primátor optimistický.

Ilustračný obrázok k článku Výdavky v státisícoch, práca pre desiatky ľudí: Žiarsky projekt, aký nemajú inde na Slovensku, onedlho spustia
Foto: Martin Károly

Jednou z najväčších priorít žiarskej samosprávy v budúcom roku bude podľa jej primátora Petra Antala spustenie prevádzky a nastavenie procesov v centre zhodnocovania odpadov (CZO). Spustenie centra, ktoré mesto vybudovalo za pomoci eurofondov, plánujú od začiatku februára.

Väčšina na výplaty

V budúcoročnom rozpočte počíta samospráva na tento účel s výdavkami vo výške približne 800 000 eur. Z toho najväčšia časť, približne 570 000 eur, pôjde na mzdy pracovníkov centra. Tých by tu malo byť celkom 29, pričom dvaja budú technicko-hospodárski pracovníci a ostatní obslužný personál.

,,Hovoríme o nákladoch, ktoré sú navrhnuté v maximálnej podobe. Neočakávame nejaký nárast na prevádzku tohto centra. Skôr očakávame, ale to ukáže prax, že náklady budeme optimalizovať a upravovať smerom nižšie," podotkol v tejto súvislosti hlavný mestský ekonóm Martin Majerník. Príjmy z CZO zatiaľ podľa jeho slov samospráva odhadla na 300 000 eur.

Ojedinelý projekt

Projekt je v rámci Slovenska ojedinelý a preto ho podľa Antala ani nemajú s čím porovnávať. Ako ďalej uviedol, náklady na jeho chod v prvých mesiacoch zrejme nebudú celkom kryté výnosmi. ,,Budeme musieť urobiť všetko preto, aby to bolo tak, ako sme si to naprojektovali v rámci finančných analýz pre budúcnosť," podotkol v tejto súvislosti Antal. Keďže ide o projekt mesta financovaný z európskych prostriedkov, zisk podľa jeho slov centrum tvoriť nemôže, no zároveň ho musia nastaviť tak, aby neprodukovalo stratu.

Na vybudovanie CZO získal Žiar nad Hronom z Operačného programu Životného prostredia nenávratný príspevok vo výške takmer 19 miliónov eur. CZO tvoria štyri technologické celky: mechanická úprava odpadov, bioplynová stanica, gasifikačná jednotka a dotrieďovacie zariadenie. Po jeho spustení bude Žiar nad Hronom jediným mestom na Slovensku s komplexne prepracovaným systémom odpadového hospodárstva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM