Barbara Dallosová Správy

Vlčko, prvý psík v Žiari so žltou stužkou: Viete, čo znamená?

Žltá stužka na krku psíka nie je iba ozdobou. Hoci málokto vie čo znamená, dokáže mnohé zmeniť. V Žiari už môžeme stretnúť s týmto symbolom Vlčka.

Ilustračný obrázok k článku Vlčko, prvý psík v Žiari so žltou stužkou: Viete, čo znamená?
Zdroj: archív K. Bobríkovej

Vlčko je kríženec pastierskeho pracovného plemena. Tento päťročný fešák sa pýši titulom najkrajšieho nečistokrvného chlpáča 2015 zo súťažnej výstavy Žiarsky chlpáč. Vlčkovi ale podľa majiteľov patrí ešte jedno prvenstvo. Ako prvého v meste ho zdobí žltá stužka.

Keď zazriete stužku, hneď viete…

Stužka, prípadne šatka alebo kúsok žltej textílie, má slúžiť ako symbol, že pri psíkovi treba byť opatrný. Neznamená to ale, že je psík agresívny.

Stužka môže upozorňovať na mnoho vlastností alebo skúseností psíka, ktoré nie je na pohľad vidieť. Napríklad na to, že psík má zdravotné problémy alebo sa zotavuje po operácii, že má zlé skúsenosti s inými psíkmi alebo ľuďmi z minulosti, nerád sa kontaktuje, je bojazlivý, čerstvo adoptovaný z útulku a neistý, že prechádza výcvikom a nie je vhodné ho rozptyľovať, že už je vo vyslúžilom veku a potrebuje svoj pokoj, alebo že sa fenka hára a majiteľ si kontakt s iným psíkom neželá.

Stužky predstavia na Žiarskom chlpáčovi

Zachovať si odstup od psíka označeného stužkou pomôže k vzájomnému rešpektu. Na Slovensku sa koncept stužiek ešte len dostáva do povedomia. Vlčko je prvou lastovičkou v našom neveľkom meste. Práve jeho majitelia by chceli víziu stužiek ako symbolu šíriť ďalej.

,,Možno takto aj náš príbeh pomôže mnohým chovateľom, aby sa ich psík cítil lepšie, mal svoj priestor," vysvetľuje Karolína Bobríková, ktorá projekt žltých stužiek predstaví na sobotnom (2.7.) Žiarskom chlpáčovi v mestskom parku.

Pozrite tiež: Žiarsky útulok praská vo švíkoch: Zmeniť by to mohol jediný deň! FOTO

,,Pozývam všetkých psíčkarov, ale aj nepsíčkarov, rodičov, kohokoľvek, pretože žltá stužka môže pomôcť naozaj každému, psíkom zabezpečí lepší životný štandard a pomôže predchádzať nedorozumeniam medzi psíkmi i ľuďmi. Rada podám všetky informácie a praktické rady, ako žltú stužku môžu využiť aj ostatní," láka Karolína na Žiarskeho chlpáča, kde sa bude snažiť na túto tému otvoriť diskusiu.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM