Barbara Dallosová Kultúra

Vlakom cez celý región: Dvanásty ročník Náckovej Štiavnice bude venovaný jej zakladateľovi

Obľúbené podujatie, ktoré sa začína i končí na železničnej stanici, bude písať svoj dvanásty ročník. Náckova Štiavnica má byť tento rok venovaná tomu, bez koho by pravdepodobne nevznikla.

Ilustračný obrázok k článku Vlakom cez celý región: Dvanásty ročník Náckovej Štiavnice bude venovaný jej zakladateľovi
Zdroj: TASR

Dvanásty ročník Náckovej Štiavnice, ktorá je spojená s výjazdom Štiavnického Nácka v štiavnickej Anči, venovali organizátori jednému z jej zakladateľov Milanovi Urbánkovi. Podujatie sa uskutoční v piatok 22. apríla.

Na počesť zakladateľa

,,Milan Urbánek je významnou osobnosťou Banskoštiavnicko-hodrušského baníckeho spolku, ale aj rudného baníctva na Slovensku. Zomrel vo veku nedožitých 85 rokov. Bol jeden z tých, ktorí iniciovali prvú Náckovu Štiavnicu, ktorá sa konala 1. apríla 2004," priblížil za organizátorov Milan Durbák.

Podujatie sa už tradične bude skladať z dvoch častí, zmenený však bude časový harmonogram. Najprv bude výjazd Nácka v štiavnickej Anči. Odchod vlaku zo železničnej stanici vo Zvolene je naplánovaný na 13.35 h, z Hronskej Dúbravy na 14.45 h s príchodom do Banskej Štiavnice o 15.30 h.

Vtipy v ,,stjavnyčtine"

Po príchode vlaku do Banskej Štiavnice bude vo vestibule železničnej stanice nasledovať druhá časť podujatia, a to súťaž v prednese náckovských vtipov, špásov a súťažný kvíz zo znalosti „stjavnyčtiny“.

,,V tomto roku budeme vychádzať zo slovníka Jozefa Vášáryho. Bol prvý interpret náckovských vtipov a špásov. Vášáry bol stredoškolským profesorom slovenčiny a zaoberal sa štiavnickým dialektom. V minulom roku vyšla jeho publikácia Banskoštiavnické nárečie," priblížil Durbák.

Po zábavnej časti bude nasledovať odchod vlaku zo železničnej stanici v Banskej Štiavnici o 16.45 h, z Hronskej Dúbravy o 17.40 h s príchodom do Zvolena o 17.57 h.

Podujatie organizuje Klub historickej techniky pri Rušňovom depe vo Zvolene, Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok v Banskej Štiavnici, mesto Banská Štiavnica, BBSK – Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom,– pracovisko Banská Štiavnica, Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, Železnice Slovenskej republiky a občianske združenie Štokovec.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM