Rôzne Správy

Vianočné trhy po štiavnicky: Nevšedný jarmok na nádvorí odštartoval

Voňavá kapustnica, tradičná krampampula a všadeprítomné štiavnické nárečie. Banskoštiavnický Kammerhof sa premenil na vianočné mestečko.

Ilustračný obrázok k článku Vianočné trhy po štiavnicky: Nevšedný jarmok na nádvorí odštartoval
Zdroj: TASR

Nádvoriami banskoštiavnického Kammerhofu sa v piatok šíri vôňa kapustnice, rozliehajú sa tóny vianočných kolied a pripomínajú sa zvyky a tradície, ktoré naši predkovia v predvianočnom období prechovávali. Koná sa tam 16. ročník Štjavnyckého vjanočného jarmoku.

Jarmok v štiavničtine

,,Podujatie si zakladá na tom, že sa snažíme propagovať banskoštiavnické nárečie, takže aj všetky opisy a smerovky budú v ‚štiavničtine‘," priblížila vedúca odboru marketingu a environmentálnej výchovy Slovenského banského múzea (SBM) Petra Páchniková.

A tak si tam môžu návštevníci pochutnať na krampampule, čo je miestny banícky nápoj, kapustnici či štiepankách, čo sú sušené jablká a hrušky.

,,Keďže je dnes Lucie, zažiť tu môžu rôzne povery a zvyky, ako liatie olova," priblížila Páchniková s tým, že návštevníci sa môžu tešiť aj na pečenie oblátok v historickej forme nad ohňom.

Sprievodný program

Na jarmoku ponúka svoje ručne robené výrobky približne 70 predajcov. ,,Snažíme sa na podujatie priniesť aj zero waste a separáciu. Už tretí rok podávame jedlá a nápoje len do rozložiteľných nádob," poznamenala Páchniková.

Podujatie vždy sprevádza aj kultúrny program. V piatok sa na pódiu na hlavnom nádvorí predstavia koledníci z Katolíckej spojenej školy sv. Františka Assiského, súbor Permoník z Materskej školy (MŠ) Ul. 1. mája, detský zbor a divadelníci Základnej umeleckej školy Banská Štiavnica a Mužská spevácka skupina Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec.

V sobotu (14. 12.) si na svoje prídu najmä malí návštevníci. Zabavia ich deti z MŠ Nezábudka so svojím predstavením O 12 mesiačikoch a Divadlo pod balkónom s rozprávkou O Zvončekovi Končekovi. Podvečer zaspieva folklórna skupina Geľovianka a svoje knižné novinky predstaví Janka Bernáthová.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM