Barbara Dallosová Rôzne Správy

Veľké známkovanie stredných škôl: Ako obstáli tie žiarske?

Nové hodnotenie slovenských škôl prezrádza aj to, ako sú na tom tie žiarske. Pozreli sme sa na umiestnenie v kategórii stredných škôl a gymnázií.

Ilustračný obrázok k článku Veľké známkovanie stredných škôl: Ako obstáli tie žiarske?
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) pravidelne vydáva rebríčky slovenských škôl. Ako avizuje inštitút, tie práve teraz aktualizoval. Hodnotenie škôl je podľa INEKO doplnené o údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ a tiež výsledky absolventov SŠ v externej časti maturitných skúšok, pričom novinkou je pridanie výsledkov z cudzích jazykov na úrovni C1 (v predmetoch anglický a nemecký jazyk).

Prvé miesta v rebríčku po starom

Medzi strednými odbornými školami (SOŠ) obhájili prvé dve miesta v celoslovenskom merítku Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove. Na tretie miesto postúpila Spojená škola na Slančíkovej v Nitre. V kategórii gymnázií je na prvom mieste Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. Nasledujú Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave a Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach.

Žiarsky gympel v prvej päťke kraja

Žiarske stredné školy ani gymnázium sa do prvej desiatky v celoslovenskom hodnotení nevyšplhali. Pozreli sme sa teda na ich umiestnenie v rámci Banskobystric­kého kraja.

Spomedzi SOŠ dosiahla najlepšie umiestnenie v kraji Súkromná SOŠ Technická na Dr. Janského, ktorá skončila so známkou 4,9 na 19. mieste. Po nej nasleduje SOŠ obchodu a služieb na Jilemnického ulici. Takzvanej žiarskej hotelovke patrí 31. miesto s ratingom 3,9. Súkromná obchodná akadémia nepatrí medzi oznámkované školy a nebolo jej pridelené miesto v rebríčku.

V osobitnej kategórii gymnázií bolo hodnotené aj žiarske Gymnázium Milana Rúfusa. Náš gympel dostal od INEKO známku 6,2, čo ho vynieslo na piate miesto v kraji.

Upozornenie: INEKO upozorňuje, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Sledujte nás aj na Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Žiaru a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM