Barbara Dallosová Rôzne

V neďalekej dedinke ožila tradícia: Páračky nie sú žiadna malina, do poriadnej duchny treba 6 kíl peria! FOTO

Za čias našich starých mám sa páralo v každej rodine, každú zimu. Bez poriadnej výbavy v podobe vankúšov a perín nechcel zostať žiadna dievka. V dedinke neďaleko Žiaru vdýchli starej tradícii nový život. Podľa zručných žien ale páračka nie je len tak...

Ilustračný obrázok k článku V neďalekej dedinke ožila tradícia: Páračky nie sú žiadna malina, do poriadnej duchny treba 6 kíl peria! FOTO
Zdroj: TASR

V Brehoch pri Novej Bani sa stretli ženy ako voľakedy, na páračkách. Pri teplom čaji, voňavých pagáčoch a robote si zaspomínali, ako to bolo kedysi, keď ešte dievčatám k vydaju chystali výbavu a keď sa ženy pri tejto prácnej robote stretávali v domoch a navzájom si pomáhali.

Dievkam do výbavy

,,Na páračke som nebola dávno, ale ešte keď som bola dievča a neskôr dievka, tak sa chystalo každej dievke do výbavy, aby mala. Páralo sa v každej rodine, každú zimu. Chovali sa husi, aby bolo čo párať,„ spomína Anastázia Maslenová. Ak perie v dedine nebolo, tak sa podľa jej slov išlo kúpiť na "Dolniaky“.

Súčasťou každej výbavy nevesty tak boli dve periny a dva vankúše. Napárať perie však nebolo také jednoduché, keďže do periny išlo do šesť kilogramov peria a do jedného vankúša dva kilogramy. ,,Robilo sa to aj podľa toho, kto aký chcel hrubý. V čase, keď som sa ja vydávala, už prišli do módy paplóny," dodala Maslenová.

Páračky sa kedysi robievali v brežianských domoch pravidelne. ,,Čo si ja pamätám, tak sa na nich zišlo vždy veľa žien. Keď sme my popárali, tak mama chodievala aj inde. Takto si ženy navzájom vypomáhali," priblížila Maslenová. Domáci vždy ženy hostili koláčmi, pagáčmi či kukuricou s makom.

Keď žena nedá mužovi spať…

Páranie peria je prácne a vyžaduje si veľa trpezlivosti. ,,Keďže je ľahké, tak ho treba veľa. Pára sa tak, že perie sa oddelí od kostrnky. Malé perká sa len predrapia a nechajú sa aj s kostrnkou, aby vankúš pekne stál," vysvetlila Maslenová. Aj samotné kostrnky našli často zužitkovanie v podobe vankúša, ktorý bol však tvrdší. Okrem perín či vankúšov sa z peria robili aj ďalšie výrobky. Z veľkého peria sa robili masteničky, krídlo z husí sa zase používalo na vymetanie pece.

Od ruky išlo páranie aj Helene Šaturovej, ktorá, ako sama hovorí, má s páraním veľké skúsenosti. ,,Mala som síce len chlapcov, ale tým som takisto robila výbavu ako dievčencom. Lebo to je tak, keď žena nedá mužovi spať v posteli, tak sa musí prikryť s tým, čo dostal od mamy. Takže musel mať aj ten výbavu," pousmiala sa.

Páračky ako kedysi: Teplý čaj, voňavé pagáče a kus roboty
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM