Barbara Dallosová Rôzne Správy

V centre Žiaru sa rozhoreli sviečky: Pietna spomienka na Jána a Martinu

Žiarčania si prišli uctiť pamiatku zosnulých snúbencov aj v nepriazni počasia. Sviečky pod ich fotkou už horia.

Ilustračný obrázok k článku V centre Žiaru sa rozhoreli sviečky: Pietna spomienka na Jána a Martinu
9
Galéria

V desiatkach slovenských miest vyšli ľudia do ulíc uctiť si pamiatku na mladú dvojicu. Životy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyhasli presne pred dvoma rokmi.

Zhromaždenie s titulom „Za Jána a Martinu, za slušnú krajinu“ sa konalo aj v Žiari nad Hronom. Miestom pietneho stretnutia bolo Námestie Matice slovenskej. Organizátorom podujatia je iniciatíva Za slušné Slovensko.

Niekoľko Žiarčanov sa krátko po piatej podvečer stretlo pri pietnom mieste na schodoch do bieleho domu. Tu už od prvých zhromaždení visia fotky Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Filipínca Henryho Acordu, ktorý tiež zahnyul násilnou smrťou. Pod týmto improvizovaným pamätníkom návštevníci zažínali sviečky.

Z vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je už za vraždu právoplatne odsúdený na 15-ročný trest odňatia slobody. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav M., v prípade je naďalej obžalovaný.

Novinára Jána Kuciaka zavraždili spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM