Rôzne Správy

V centre Žiaru rastú parkovacie miesta: Do konca roka ich má pribudnúť 130

Do konca roka má v centre mesta pribudnúť 130 nových parkovacích miest. Otázkou regulácie parkovania sa mesto ešte bude zaoberať.

Ilustračný obrázok k článku V centre Žiaru rastú parkovacie miesta: Do konca roka ich má pribudnúť 130
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

V centre Žiaru nad Hronom sa aktuálne pracuje na nových parkovacích miestach. Miestna samospráva ich chce tento rok vybudovať viac ako 130. ,,Už vlani sme avizovali, že tento rok sa chystáme zásadne zvýšiť počet parkovacích miest v centre mesta, teda v okolí Námestia Matice Slovenskej, čo je najmä ulica Štefana Moysesa," priblížil hovorca mesta Martin Baláž.

Do konca roka 130 nových miest

Tu aktuálne vzniká 74 nových parkovacích miest, v ďalších zónach centra vytvoria podľa Baláža ešte 60 miest. Vznikajú na rôznych zelených ostrovčekoch, ktoré neboli využívané, rozšírením komunikácie, ale aj zmenou spôsobu parkovania zo zvislého na kolmé státie.

,,Spolu tak v tomto roku vytvoríme viac ako 130 nových parkovacích miest pre obyvateľov a návštevníkov v centre mesta. Máme na to vyčlenených zhruba 150 000 eur, financujeme to z vlastného rozpočtu," vysvetlil Baláž.

O regulácii bude mesto uvažovať

Za parkovanie sa v súčasnosti v Žiari nad Hronom neplatí. Reguláciou parkovania v samotnom centre sa však podľa Baláža bude samospráva v budúcnosti zaoberať.

,,Je to na širšiu diskusiu, ktorú určite otvoríme. Aké návrhy budú, to teraz nevieme povedať, ale jedna vec, ktorú sme si všimli, je to, že parkovacie miesta, ktoré vytvárame, využívajú najmä obyvatelia priľahlých bytových domov prípadne zamestnanci niektorých obchodných prevádzok," skonštatoval Baláž.

Mesto však podľa jeho slov miesta nebuduje pre celodenné státie, ale naopak pre jednoduchšie parkovanie návštevníkov a tých, ktorí si prišli do mesta niečo vybaviť. ,,Zatiaľ sme neuvažovali o zavedení parkovného. Budeme sa určite musieť zamýšľať nad nejakým regulatívom, ako obmedziť to, že nové parkovacie miesta budú využívať obyvatelia mesta alebo zamestnanci na dlhodobé státie," dodal.

Mesto podľa Baláža dlhodobo podporuje budovanie parkovísk, ktoré si bytové spoločenstvá za vlastné prostriedky budujú na mestských pozemkoch. Následne im mesto umožňuje bezodplatný dlhodobý prenájom týchto pozemkov. Takúto možnosť podľa Baláža využili zatiaľ dve bytové spoločenstvá.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM