Kultúra

Úspech žiarskych divadelníkov: Zaujali hrou inšpirovanou Beatles, mieria s ňou do Nepálu

Žiarsku ZUŠ-ku, mesto, ale aj celé Slovensko, budú reprezentovať mladé talenty až v ďalekom Nepále.

Ilustračný obrázok k článku Úspech žiarskych divadelníkov: Zaujali hrou inšpirovanou Beatles, mieria s ňou do Nepálu
8
Galéria
Zdroj: DDS ATĎ ZH

Malí herci z detského divadelného súboru ATĎ pri Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Z. Strnadovej–Parákovej v Žiari nad Hronom vycestujú do Nepálu. Svoju školu, rodné mesto, ale aj krajinu tam budú reprezentovať na svetovom divadelnom festivale Lalabala Bhadgaun international Children’s Theatre Festival, ktorý sa bude v máji tohto rok konať v nepálskom hlavnom meste Káthmandú.

Literárno-dramatický odbor v žiarskej ZUŠ funguje podľa pedagóga Petra Luptovského už viac ako 30 rokov. ,,Momentálne máme celkom silnú generáciu detí, s ktorými sa nám podarilo urobiť minulý rok úspešné predstavenie Smútok za Johnom Lennonom," poznamenal učiteľ, ktorý je zároveň aj režisérom.

Hra vychádza z rovnomennej poviedky slovenského literárneho autora Daniela Heviera. ,,Zaoberá sa dvoma líniami. Prvou je samotný akt vraždy Johna Lennona a druhou líniou, ktorú sme si trochu aj my prispôsobili, je história skupiny Beatles, jej hudby, ale aj vtedajšej doby. Snažili sme sa tam vytiahnuť aktuálne problémy, ktoré sú aj dnes, nedorozumenia medzi ľuďmi, konflikty, či už vojenské alebo osobné," skonštatoval Luptovský.

S predstavením zožali žiarski školáci viacero úspechov a to nielen na Slovensku, ale aj v Bielorusku a Poľsku. Tento rok prišla ponuka predstaviť sa s ním na spomínanom festivale. Po úvahách s rodičmi detí a zvážení všetkých okolností sa rozhodli podľa Luptovského ponuku prijať.

,,Nakoniec sme si povedali, že aj napriek všetkým problémom, ktoré to so sebou prináša, je to príležitosť, vidieť niečo iné. To „niečo iné“, čo budeme vidieť, vieme zase doniesť sem a podať tú informáciu ďalej a takto sa navzájom obohacovať," dodal Luptovský s tým, že budú mať príležitosť vidieť predstavenia, ktoré v našich končinách bežné nie sú.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM