Erik Bojničan Správy

Štiavnica by sa mohla dočkať záchranky s lekárom skôr ako sa plánovalo: Má to však jeden háčik

Iniciátori petície ohľadne rýchlej lekárskej pomoci v Banskej Štiavnici sa stretli s ministrom zdravotníctva. Diskutovali aj o viacerých dlhodobejších riešeniach pre mesto. Aké sú výsledky stretnutia?

Ilustračný obrázok k článku Štiavnica by sa mohla dočkať záchranky s lekárom skôr ako sa plánovalo: Má to však jeden háčik
Zdroj: TASR

Ako sme vás pred nedávnom informovali, pod petíciu za za urýchlené zriadenie ambulancie rýchlej lekárskej pomoci sa podpísali aj známe osobnosti. O možnostiach obnovenia dostupnosti lekárskej starostlivosti v Banskej Štiavnici hovorili zástupcovia občianskej iniciatívy Právo na zdravotnú starostlivosť v regiónoch, ktorá stojí za petíciou ohľadne urýchleného zriadenia rýchlej lekárskej pomoci (RLP) v meste, aj na stretnutí s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD).

Problémom je počet lekárov

„Chcem veľmi oceniť prístup nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera k riešeniu akútneho problému v Banskej Štiavnici. Minister nám prisľúbil snahu čo najrýchlejšie riešiť zavedenie stanice RLP v Banskej Štiavnici. Ak sa podarí získať dostatok lekárov, RLP by mohla v Banskej Štiavnici fungovať už počas leta, a teda skôr než je jej plánované spustenie v septembri,“ uviedol zástupca iniciatívy a mestský poslanec Mikuláš Pál.

Ako ďalej dodal, vďaka ústretovému prístupu ministerstva dnes hlavným problémom zostáva zabezpečenie dostatočného počtu lekárov pre novú stanicu RLP. Zástupcovia občianskej iniciatívy podľa jeho slov prisľúbili pomoc pri snahe získať potrebných štyroch lekárov.

Diskusia o dlhodobejších riešeniach

„S ministrom sme diskutovali aj o viacerých ďalších, dlhodobejších riešeniach pre Banskú Štiavnicu. Patrí medzi ne napríklad znovuobnovenie lekárskej služby prvej pomoci v Štiavnici, a dôsledné preskúmanie aktuálnej situácie s ďalšími oddeleniami. Vážime si prístup pána ministra,“ dodal bývalý primátor Banskej Štiavnice Pavol Balžanka.

Iniciatíva upozorňuje, že v meste sú momentálne iba dve záchranky bez lekára (rýchla zdravotnícka pomoc – RZP) a inak žiadna urgentná zdravotná starostlivosť. Problém sa stal ešte vypuklejší po zrušení interného a gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v miestnej nemocnici iba pred niekoľkými dňami, pričom oddelenie urgentnej medicíny bolo zrušené už dávnejšie a v meste nie je ani lekárska služba prvej pomoci.

Podľa signatárov občianskej petície je nemysliteľné, aby Banská Štiavnica, ako geograficky izolovaný región s veľkým počtom turistov, ostala v lete bez urgentnej zdravotnej starostlivosti. Petíciu svojou účasťou v petičnom výbore podporili uznávaní štiavnickí lekári, ale aj niektoré známe osobnosti so vzťahom k Banskej Štiavnici, ako napríklad Zdenka Predná, Oskar Rózsa, Jana Kirschner či Magda Vášáryová.

Môže vás zaujímať:

Štiavnica bez záchranky s lekárom: V uliciach koluje petícia, podporili ju aj známe mená!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM