Katarína Reiterová Rôzne

Stavba roka 2013: Zahlasujte v súťaži za námestie v Ladomerskej Vieske

V súťaži Stavba roka 2013 bojuje aj revitalizované námestie v Ladomerskej Vieske. Zahlasovať zaň môžete aj vy. Momentálne je v prvej desiatke.

Ilustračný obrázok k článku Stavba roka 2013: Zahlasujte v súťaži za námestie v Ladomerskej Vieske
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Hlasuje sa na stránke www.stavbaroka.zoznam.sk, a to známkami prostredníctvom bodového rozpätia 1 až 5 počas celého trvania internetového hlasovania. Najvyššiu známku môžete dať 5, a to až do 24. októbra. „Víťazom súťaže sa stane stavba, ktorá získa do 24. októbra a 23.59 hodiny najvyšší rating, teda rating s hodnotou blížiacou sa k číselnej hodnote 5,“ uvádza sa na stránke.

Konkurencia je veľká

Námestie v obci Ladomerská Vieska má takých konkurentov, ako napríklad Kaštieľ Snina, Aupark Košice či Cyklomost slobody. Organizátorom súťaže je Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia.

Obnova námestia v časti Ladomer bola rozdelená na dve etapy. Prvá stála 452 666 eur. Z toho obec získala 384 413 eur z eurofondov, 45 225 eur zo štátneho rozpočtu a 23 028 eur dala z vlastného rozpočtu. Náklady na druhú etapu sa vyšplhali na 517 918 eur a išli z rozpočtu obce. Autor architektonického riešenia je Ing. arch. Pavel Henč, projektanti architektonickej časti, MAGIC DESIGN HENČ s. r. o.

Morový stĺp pribudol len nedávno

Okrem samotnej plochy námestia obec zrekonštruovala aj dva objekty, gotickú kaplnku z roku 1705 a morový stĺp Immaculata z roku 1775. Ten opravoval reštaurátor Igor Hovorič. Suma za opravu morového stĺpa sa vyšplhala na 18 500 eur. /Pozrite si fotogalériu/

„Celé námestie bolo riešené komplexne vrátane inžinierskych sietí, dopravy, chodníkov, MHD, spevnených plôch, mobiliáru či zelene, vrátane bezbariérových prvkov pre nevidiacich a slabozrakých,“ dopĺňa starosta obce Ladomerská Vieska Vladimír Baran a dodáva, že v dohľadnej dobe budú ešte námestie dopĺňať drobnými umeleckými prvkami.

Vyhrá Vieska?

„Budeme radi, keď nás podporíte, dáte nám svoj hlas,“ vyzýva starosta a upresňuje, že súťaž prebieha pod záštitou prezidenta SR a televízny záznam z vyhlasovania výsledkov bude odvysielaný 30. novembra (v sobotu) o 20.05 hodine na STV 2. V rámci celej súťaže bolo vybraných 20 realizácií, komplexne posudzovaných 7-člennou odbornou porotou, čomu predchádzala osobná obhliadka každého diela.

Námestie hrá v súťaži Stavba roka
27
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM