Barbara Dallosová Správy

Starosta o modernizácii neďalekej dedinky: Začne to schátraným pamätníkom, plány sú ale väčšie! FOTO

Starosta hovorí v súvislosti s novou tvárou obce hneď o niekoľkých zmenách. Novú podobu by po rekonštrukcii pamätníka v zlom stave mohlo dostať celé centrum obce. Reč je aj o obecnom úrade a kulturáku...

Ilustračný obrázok k článku Starosta o modernizácii neďalekej dedinky: Začne to schátraným pamätníkom, plány sú ale väčšie! FOTO
Zdroj: TASR

Do obnovy námestia, ale aj do rekonštrukcie kultúrneho domu a obecného úradu, by sa chcela v budúcnosti pustiť samospráva v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica. Podľa starostu Mariána Šurjanského chcú obnoviť aj vzhľad Pamätníka obetiam II. svetovej vojny, ktorý je situovaný v centre dediny.

Pietne miesto a posedenie zároveň

Ako priblížil, pamätník bol postavený ešte v roku 1971. V súčasnosti je ohradený a ani jeho stav už nie je najlepší. Preto by ho chceli pretvoriť a otvoriť verejnosti. Podľa Šurjanského tak ostane pietnym miestom, ale zároveň bude verejným priestranstvom, kde si budú môcť ľudia posedieť a stretnúť sa.

V blízkosti obecného úradu plánuje obec zároveň odkúpiť nevyužívaný pozemok, na ktorom by chcela spraviť oddychovú zónu pre deti a mladých, či mamičky s deťmi. Zámer odkúpiť pozemok už podľa jeho slov odsúhlasilo aj obecné zastupiteľstvo.

Opravy si žiada aj obecný úrad

Samospráva by tiež chcela získať prostriedky z programu rozvoja vidieka na rekonštrukciu viacúčelovej budovy, kde sídli obecný úrad a nachádza sa tam aj kultúrny dom. Budova je totiž podľa starostu v zlom stave, zateká do nej, a preto je naplánovaná oprava strechy, výmena okien a tiež jej zateplenie. Cieľom je zníženie energetickej náročnosti budovy. Okrem toho projekt počíta s vybudovaním bezbariérového prístupu do objektu.

Obec Rudno nad Hronom má v plánoch na najbližšie obdobie tiež vznik nových nájomných bytov. Na tie by sa mala premeniť viac než storočná budova starej školy. Písali sme TU.

Rekonštrukcie by sa mohlo dočkať aj centrum obce
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM