Rôzne Správy

Rodný dom fotografa celebrít v Štiavnici sprístupnili: U Deža Hoffmanna sa môžete aj ubytovať

Štiavnický rodák bol známy predovšetkým ako dvorný fotograf Beatles. V jeho dome ale môžete vidieť, že za jeho príbehom bolo omnoho viac.

Ilustračný obrázok k článku Rodný dom fotografa celebrít v Štiavnici sprístupnili: U Deža Hoffmanna sa môžete aj ubytovať
Zdroj: TASR

Po niekoľko rokov trvajúcej rekonštrukcii v Banskej Štiavnici oficiálne sprístupnili rodný dom banskoštiavnického rodáka a známeho fotografa Deža Hoffmanna. V rodnom dome tejto legendárnej osobnosti, ktorá je známa najmä ako dvorný fotograf The Beatles, vznikla pamätná izba s jeho fotografiami a apartmán, kde sa môžu záujemcovia ubytovať.

Šimon Martin Šafařík, ktorý aj so svojím bratom Michalom stojí za rekonštrukciou tohto domu, priblížil, že ich snahou bolo dostať meno Deža Hoffmanna viac do povedomia. K rekonštrukcii domu a vzniku pamätnej izby bratov podnietilo aj to, že síce je fotograf významným rodákom a fotografom, no mnohí ho na Slovensku nepoznajú.

,,Povedal by som, že vo svete ho poznajú viac ako my, tak to nás podnietilo k tomu, aby sme sa pustili do práce. Lebo pokiaľ si nebudeme vážiť a pripomínať takýchto ľudí, tak si myslím, že to bude nesmierna škoda. Kde inde by si ho mali vážiť, ak nie v prvom rade v mieste jeho rodiska," uviedol Šafařík a dodal, že bol úspešným fotografom svetového kalibru.

,,V čase, keď všetci fotili statické fotografie, on do fotografie vniesol pohyb a fotil najväčšie celebrity svojich čias," podotkol.

Vo svete ho poznajú viac ako na Slovensku, tvrdia bratia, ktorí stoja za obnovou domu Deža Hoffmanna. / Zdroj: TASR

S rekonštrukciou domu začali bratia ešte v roku 2007. Aj keď je už v súčasnosti kompletne zrekonštruovaný, plány majú aj do budúcnosti. S prácami budú pokračovať na pozemku, ktorý sa nachádza hneď za domov, a kde kedysi bola hospodárska časť.

V rodnom dome už podľa Šafaříka návštevníci môžu vidieť prvé fragmenty malej expozície, takisto sa tu už môžu ubytovať.

,,Sme v kontakte s jeho dcérou, ktorá sa veľmi potešila tejto myšlienke, že sa snažíme vzdať hold práci jej otca. Postupne to dávame dokopy, ľudia tu budú môcť vidieť fotografie," priblížil Šafařík.

Okrem toho tu plánujú organizáciu rôznych kultúrnych podujatí. Šafařík prezradil, že vzniká aj pieseň o fotografovi, či scenár k inscenácii o Dežovi Hoffmannovi. ,,Tiež plánujeme dať dokopy inštalácie či už fotografií, alebo grafík o Dežovi, ktoré by boli umiestnené z vonkajšej strany," dodal.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM