Robotníci ani nevedeli, že stavajú hlinikáreň: Odkryté spomienky žiarskych pamätníkov
Sieť autentických spomienok aj fakty, ktoré vás posadia na zadok. Nová kniha bude akousi pútavou učebnicou dejepisu nášho mesta.
V edícii v ktorej vydavateľstvo AB ART press približuje život ľudí vo vybraných slovenských mestách, onedlho vyjde publikácia o minulosti toho nášho. Obrazovo-textová kniha s názvom Žiar nad Hronom – Ako sme ťa budovali sľubuje fakty, prekvapenia aj autentické spomienky pamätníkov.
Ako uvádza anotácia pripravovanej knihy, tá prinesie spomienky ľudí na pamätný rok 1952, keď sa neďaleko vtedajšej obce Horné Opatovce zahryzli do ílovitej zeme mohutné stavebné stroje.
Začali budovať stavbu, ktorá bola prísne utajená a jej vedenie malo sídlo až v ďalekej Prahe.
Ani samotní stavbári v prvých dňoch nevedeli, čo vlastne stavajú. Až neskôr sa od nich obyvatelia Hronského Svätého Kríža, Horných Opatoviec a ďalších susedných dedín dozvedeli, že v ich chotári vyrastá veľká hutnícka fabrika.
Takto to celé začalo: Archívne FOTKY z výstavby žiarskeho závodu!
Žiarsky dom, ktorý prežil búrlivé storočie: Od maďarských kočišov až po veľkú lúpež
Od hurkárov až po budovateľov
Pripravovaná kniha má tri časti. V prvej, nazvanej Obec, autori predstavujú pôvodnú dedinku Svätý Kríž. Druhá časť sa nazýva Fabrika a približuje lopotu ľudí, ktorí svoju fabriku, neskôr pomenovanú Závod SNP, v pote tváre postavili a s veľkou slávou v nej vyrobili prvý hliník.
Tretia časť sa nazýva Mesto. Zostavovateľ knihy a jeho vrstovníci, obyvatelia i rodáci zo Žiaru si zaspomínajú na život v meste v druhej polovici 20. storočia. Opisujú začiatky budovania športového kultúrneho i spoločenského diania. Ich autentické, živé príbehy opisujú atmosféru a udalosti, ktorými kedysi žilo nové socialistické mesto. Aj tieto príbehy z dávnych ale aj nedávnych čias dopĺňajú staré časom zožltnuté čiernobiele fotografie, ktoré autori našli vo svojich súkromných albumoch.
Autorom námetu je Vladimír Bárta, uznávaný slovenský fotograf, publicista a autor viacerých kníh literarúry faktu. Publikácia Žiar nad hronom– Ako sme ťa budovali, ktorú zostavil zo zážitkov svojich spoluautorov – Karola Krista, Ivana Bubelínyho, Emila Copláka a ďalších, je úžasnou, pravdivou výpoveďou ich osobných spomienok, ktoré v časoch svojho pobytu v Hronskom Sv. Kríži a neskôr v Žiari nad Hronom zažili.
Akcia tajnej služby v Nočnom sanatóriu
Texty dopĺňajú farebné fotografie Vladimíra Bártu, ktoré zhotovil v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Zobrazujú žiarske ulice vyzdobené, v tom čase populárnymi, červenými budovateľskými transparentmi, obrázky dymiacich fabrických komínov, ale aj vtedy obľúbeného Nočného sanatória, ktoré vedenie ZSNP pre svojich zamestnancov dalo postaviť v Sklených Tepliciach.
Kniha prezrádza aj málo známu udalosť, že práve v Nočnom sanatóriu pripravovala sovietska tajná služba vtedy ešte pomerne neznámeho politika, Babraka Karmala, na post budúceho afganského komunistického prezidenta.