Katarína Reiterová Kultúra

Riaditeľka MsKC rok vo funkcii: Čakajú nás nové festivaly aj kultúrne leto

Michaela Pribilincová sa stala riaditeľkou žiarskeho kultúrneho centra presne 1. marca minulého roku. Odvtedy sa v MsKC zmenilo nielen logo a dizajn web stránky, ale aj filozofia a dramaturgia. Riaditeľka však pripravuje novinky aj na tento rok. a nejde len o nové podujatia. Prečítajte si rozhovor.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľka MsKC rok vo funkcii: Čakajú nás nové festivaly aj kultúrne leto
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

S akými víziami ste zasadali do kresla riaditeľky MsKC?

Mojím hlavným zámerom bolo prepojiť prácu mesta s mládežou a kultúrou, pretože hlavným súčasným problémom kultúrneho diania v našom meste bola nízka účasť mladých ľudí na kultúrnych podujatia, slabá motivácia a záujem zo strany mladých ľudí o kultúru. Ďalšou víziou bolo priblížiť kultúru ľuďom, priniesť nové prvky do dramaturgie, nové podujatia a zachovať to dobré tradičné.

Po niekoľkých vypredaných podujatiach môžeme povedať, že sa vám to podarilo. Ako vy hodnotíte svoj rok pôsobenia?

Predovšetkým sa mi podarilo dotiahnuť do kultúry úžasných ľudí, ktorí s tými pôvodnými odvádzajú skvelú prácu. Zrealizovali sme v meste prieskum, aké kultúrne akcie by ľudia uvítali z minulosti, aké sa im veľmi páčili, čo by zmenili a zanechali, na základe čoho sme prispôsobovali dramaturgiu.

Spojili sme rôzne organizácie pôsobiace v meste a spoločne sme vytvorili koncepciu na rozvoj kultúry pre rok 2013 až 2017. Vytvorili sme detský kútik, vylepšili propagáciu, obnovili webovú stránku MsKC, zriadili nové predajné miesto na námestí, zrealizovali nové podujatia ako Deň dospelých detí, Výstava psov, workshop pre žiarskych umelcov –Pieseň pre Žiar, autokino, externé kino, Punčové Vianoce, Vianočka, Ples upírov, dali možnosť domácim umelcom zahrať si s populárnymi osobnosťami, podporujeme mladých ľudí pri realizácii ich nápadov.

Rovnako sa mi páči, že sme zmenili ocenenie umelcov zlatým klincom a zrealizovali sme ho pred najväčším davom počas City festu. Ten sme síce spoplatnili, čo sa niektorým nemusí páčiť, no každé euro bude použité tak, aby to Žiarčania pocítili v parku, či už v oddychovej zóne alebo na cvičisku pre psov.

Zaviedli sme vysielanie nedeľného kina pre najmenších a zorganizovali niekoľko kinofestivalov. Aktívne spolupracuje so Žiarskym mládežníckym parlamentom, v spolupráci s koordinátorkou mládeže Dominikou Švecovou ponúkame mladým ľuďom možnosť zapojiť sa do medzinárodných projektov.

Čo ste nestihli za 365 dní, ale plánujete ešte urobiť?

Plánujem digitalizáciu kina, street art, celoslovenský vzdelávací festival, obnoviť a dať do povedomia pamiatky nášho mesta. Tento rok zviditeľníme našich divadelníkov, ale aj domácich interpretov, ktorých pesničky vydáme na CD. Plánujeme tiež nové prevedenie kultúrneho leta, aby sme hudbou oživili nie len námestie, ale aj rôzne žiarske sídliská. Viac detských predstavení a akcií pre seniorov.

Pripravujete nejaké zmeny, či už v kine, knižnici, MsKC, alebo celkovo kultúre v meste?

Tento rok pripravujeme hlavne technické zmeny – v knižnici spravíme klimatizáciu a bezbariérový vstup, pripravujeme projekt pre digitalizáciu kina, chceme sa pustiť do rekonštrukcie schodov pred MsKC, osadiť nástenky v rámci celého mesta, ktoré budú informovať ľudí o kultúre v našom meste a trošku skrášliť interiér MsKC, v rámci možností. S mestom a technickými službami plánujeme vytvoriť agility cvičisko pre psíčkarov, kde budeme organizovať aj psie výstavy a súťaže. Hľadáme aj sponzorov, aby sme mohli kúpiť nové reproduktory, a tak skvalitniť zvuk našich akcii. Plánujeme nové podujatia a vylepšiť minuloročné akcie, ktoré mali úspech.

Prezraďte nám, na čo a na koho sa môžeme počas tohto roka tešiť?

Nechcem prezrádzať niečo, čo nemám 100% potvrdené, no môžte sa tešiť na nové podujatie music world fest, festival pivkárov. V podstate už od začiatku tohto roka, keď sme získali Partičkárov na náš bál je to o hviezdnych programoch. Spievankovo, po rokoch sa vrátilo Divadlo Astorka, prídu aj Radošinci, najpopulárnejšia mladá rocková kapela Paranoid, najpopulárnejší rapper Kali, rocková legenda Láďa Křížek a, samozrejme, najväčšie hviezdy diváci uvidia už tradične na City feste.

Ako riaditeľka „kultúry“ v meste ste si určite povedali, že pozvete niekoho, koho máte rada aj vy. Koho by teda chcela vidieť vystupovať v Žiari riaditeľka MsKC?

Mne sa už jedno veľké želanie splnilo, ktoré som mala, keď som len nastupovala do MsKC, a to mať v Žiari opäť Lucku Bílu. Teraz si veľmi želám vidieť v našej divadelnej sále predstavenie Jaroslava Dušeka, vypočuť si koncert Desmod alebo Kabát :o) , a zorganizovať festival najlepších motivačných rečníkov ako je Mark Dzirasa či Peter Sasín.

Rozhovor s Michaelou Pribilincovou o digitalizácii žiarskeho kina nájdete tu: OBRAZOM: Dočkajú sa Žiarčania 3D kina? 2D možno už na jeseň!

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM