Martin Károly Správy

Profesionálny vodič o výtlkoch na cestách: Toto si myslí o policajtoch a správe ciest

Do redakcie nám prišiel ďalší rozhorčený mail, tentokrát od profesionálneho vodiča. Prečo nedostane pokutu od polície Slovenská správa ciest a prečo je na zodpovednosť braný len vodič? Pýta sa okrem iného naštvaný vodič. Prečítajte si odpovede zainteresovaných.

Ilustračný obrázok k článku Profesionálny vodič o výtlkoch na cestách: Toto si myslí o policajtoch a správe ciest
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Reakcia profesionálneho vodiča, ktorý nechce byť menovaný, sa týka úseky cesty prvej triedy medzi Bartošovou Lehôtkou a Starou Kremničkou. O tomto úseku sme písali v tomto roku už viac krát. Pozrite si články TU: Takto si Rado rozmlátil koleso za Bartoškou! Zníženie rýchlosti ani oprava zatiaľ nehrozí… alebo aj TU: FOTO a VIDEO: Obrovské jamy na cestách. Toto sú hororové zážitky vodičov…

Pokuty len pre vodičov ?!

Znovu a znovu čítam vaše články o ceste medzi Kremnicou a Žiarom a neverím vlastným očiam, kde píše krajská policajná hovorkyňa o tom, že ich musí OSC požiadať o zníženie rýchlosti…proste to je sen!,“ píše na úvod profesionálny vodič, ktorý túto cestu križuje niekoľko krát denne.

Všetci riskujeme život a neviem asi som nejaký blbý, ale ja nechápem, kto dal tu moc policajtom prenasledovať len vodičov, vodičov a zas len vodičov. Proste za všetko čo sa stane na ceste môže len vodič, musíme predvídať veľké jamy,námrazu, zver, opitého chodca alebo cyklistu, a keď sa niečo nebodaj stane, vždy vznesú trestné konanie len voči vodičovi," uvádza ďalej a pokračuje: „A predsa cestná premávka sa uskutočňuje na vozovke, teda ceste, ktorá je majetkom niekoho teda Slovesnkej správy ciest a ak raz táto nevyhovuje predpísaným technickým normám, tak by mala polícia tak isto zakročiť voči majiteľovi, vyrúbiť mu okamžitú pokutu alebo ju do opravy uzavrieť!

Rozhnevaný vodič ďalej v maili konštatuje, že neverí, že v 21. storočí neexistujú dostupné technológie na úpravu ciest aj v mrazoch, prípadne, ak je v nich stojaca voda. Zamýšľa sa aj nad tým, prečo sa cesta medzi Kremnicou a Žiarom opravuje zásadne jesenných a zimných mesiacoch. „Ak je predsa vonku 0, alebo dokonca mráz a voda alebo sneh, tak nejdem asfaltovať cestu, potom celá ta cesta s prepáčením stojí za…a určite to nedovoľuje ani technologický postup a aj jej stav svedčí o tom, že je to hlúposť, nevydrží bez jám a vlnoviek ani rok,“ dodáva na záver profesionálny vo­dič.

Cestný zákon, spása cestárov

Opýtali sme sa Slovesnkej správy ciest (SSC), či už niekedy dostali pokutu od polície za nedostatočnú úpravu vozovky. Odpoveď bola stručná. „Zo zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciach (cestný zákon) v znení neskorších predpisov, zákona č. 8/2009 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, nevyplýva oprávnenie orgánu Policajného zboru uložiť správcovi ciest finančnú sankciu – pokutu za zlý stav ciest, údržbu a podobne,“ odpovedá pre žiar24, Roman Žembera, generálny riaditeľ SSC.

Zaujímalo nás aj to, či SSC v súčasnosti čelí nejakým žalobám. „Za posledné dva-tri roky vrátane roku 2013, je voči našej organizácii SSC vedených cca 12 súdnych sporov z dôvodu závad na pozemných komunikáciach následkom čoho došlo k dopravnej nehode či škodovej udalosti,“ konkretizuje Žembera.

Podľa neho sa na predmetnom úseku, od 1. februára do 10. februára, opravovala cesta už 6 krát. „Vysprávky výtlkov na ceste I/65 boli realizované v dňoch 1.2., 3.2., 6.2., 8.2., 9.2. a 10.2.2013 v objeme 13,43 ton,“ obhajuje ďalej pozíciu cestárov Roman Žembera.

Z rovnej cesty nehodový úsek

Len v tomto roku zaznamenala polícia niekoľko nehôd a škodových udalostí, práve v tomto úseku, medzi Bartošovou Lehôtkou a Starou Kremničkou. Nie každý vodič ale rozmlátený disk nahlasuje polícii. „Za uvedené obdobie bola v danom úseku jedna dopravná nehoda a 7 škodových udalostí,“ potvrdila pre žiar24, Mária Faltániová, hovorkyňa krajských policajtov.

Faltániová ďalej potvrdzuje, že polícia naozaj nemôže dať pokutu správcovi ciest, ba ani nemôže problematickú cestu uzavrieť. „Polícia písomne upozorní správcu príslušnej komunikácie na zistené závady so žiadosťou o zjednanie nápravy. Rozhodnutie o uzavretí komunikácie je oprávnený vydať len správca príslušnej komunikácie,“ dodáva na záver hovorkyňa.

Na žiadosť správcu cesty polícia znížila v tomto úseku rýchlosť. Vodičom ale neostáva nič iné, len byť stále v strehu, platiť pokuty, škody môžu vymáhať od správcu komunikácie, prípadne sa môžu kontaktovať na poslancov NR SR, s iniciatívou o zmenu zákona, alebo sa môžu dôslednejšie držať rád odborníka. Zaručené rady odborníka: Ak vletíte autom do jamy, hlavne nebrzdite!

Tankodromy na žiarskych cestách
7
Galéria
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM