Krimi

PREKVAPIVÝ objav v kaštieli: Pamiatkari našli množstvo NELEGALIZOVANÝCH nálezov, FOTO

Nálezy pochádzali z rozličných častí biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom a tiež z hradu Teplica, nazývaného aj Pustý hrad.

Ilustračný obrázok k článku PREKVAPIVÝ objav v kaštieli: Pamiatkari našli množstvo NELEGALIZOVANÝCH nálezov, FOTO
11
Galéria

V biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom, ktorý aktuálne prechádza kompletnou rekonštrukciou, našli pamiatkari vykonávajúci na mieste štátny pamiatkový dohľad množstvo archeologických nálezov, ktoré neboli ohlásené a legalizované. Informoval o tom žiarsky primátor Peter Antal s tým, že nálezy boli nájdené v pracovni bývalého kastelána kaštieľa – zosnulého Petra Mosného.

Stovky stôp

Banskobystrická krajská polícia v tejto súvislosti vo štvrtok informovala, že nálezy pochádzali z rozličných častí kaštieľa a tiež z hradu Teplica, nazývaného aj Pustý hrad. Ide o kov, sklo, keramiku a rôzne ďalšie fragmenty. Celkovo bolo podľa polície zaistených 278 vecných stôp.

„Vo veci bolo začaté trestné stíhanie za zločin poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva, zaistené veci polícia zašle na expertízne skúmanie znalcovi z odboru kultúry, odvetvie archeológie,“ uviedla polícia s tým, že k tomu, z akého obdobia zaistené veci pochádzajú a aká je ich hodnota, sa bude vyjadrovať znalec.

Záhada pre primátora

Podľa Antala ide pravdepodobne o nálezy, ktoré Mosný nazbieral v rôznych častiach Slovenska počas svojho života. „Prečo nedodržal oficiálny postup a neoznamoval ich nálezy je pre mňa záhadou, keďže tieto exponáty si riadne evidoval. Pravdepodobne sa to už nikdy nedozvieme,“ poznamenal na sociálnej sieti.

Primátor pripomenul, že mesto Žiar nad Hronom má v kaštieli archeologické a historické predmety, ktoré sú súčasťou archeologicko-etnografickej expozície, a ktoré aj vystavuje. Tie sú vedené ako oficiálne archeologické nálezy. „Uvedené nepríjemnosti, do ktorých sme sa dostali, nijako neohrozia alebo nezdržia práce na rekonštrukcii kaštieľa,“ dodal Antal.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: V žiarskom kaštieli zaistili nelegalizované archeologické nálezy
11
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM