Jakub Forgács Samospráva

Pozrite si to v obrazoch: Takto to vyzeralo na proteste po zvolení Kotlebu za župana

Prejaviť nespokojnosť s výsledkom volieb predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) prostredníctvom série zhromaždení so zapaľovaním sviečok sa rozhodli banskobystrickí občianski aktivisti. Tí sa stretli pri Pamätníku SNP, ktorého schody rozžiarili stovkami kahančekov.

Ilustračný obrázok k článku Pozrite si to v obrazoch: Takto to vyzeralo na proteste po zvolení Kotlebu za župana
Zdroj: Webnoviny.sk

Zhromaždenia organizujú pri Pamätníku SNP, pričom prvé bolo v nedeľu a ďalšie budú nasledovať od pondelka do piatka o 17:00 a spojené majú byť aj s premietaním dokumentárnych filmov. Na piatok v čase ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva BBSK, na ktorom budú novozvolení poslanci a predseda skladať sľuby, chystajú aktivisti protestné zhromaždenie na Námestí SNP.

Ako uviedol jeden z organizátorov Radoslav Sloboda, akcia vznikla ako pokojná a tichá odpoveď na výsledky druhého kola volieb do samosprávnych krajov s cieľom upozorniť na to, že tieto výsledky podľa nich nie sú v poriadku. „Sme tu hlavne preto, že reálny obraz BBSK je podľa nás iný a mali by sme sa usilovať o to, aby ľudskosť v nás bolo silnejšie počuť. Pretože ako často predtým, aj v týchto voľbách nechala za seba rozhodnúť iných mlčiaca väčšina,“ uviedol Sloboda.

Víťaz volieb predsedu BBSK Marian Kotleba k protestom uviedol, že aktivisti protestujú proti výsledku demokratických volieb. Podľa Slobodu však ich cieľom nie je výsledok volieb spochybniť. „Boli to demokratické voľby, no rovnako demokraticky chceme vyjadriť nesúhlas a protest proti nehodnotám, ktoré tento víťaz reprezentuje. Nemyslíme si, že niekto, kto hovorí o Rómoch, o ľuďoch, ktorí sú nejakým spôsobom iní, ako o parazitoch, patrí na post, na ktorý sa dostal. Považujeme to za zlú správu pre Banskú Bystricu aj pre celé Slovensko,“ dodal Sloboda.

Pozrite si to v obrazoch: Takto to vyzeralo na proteste po zvolení Kotlebu za žu
10
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM