Katarína Reiterová Rôzne

Pozor na ovocie a zeleninu z trhoviska: Zistite si, kde ich pestujú

Po záplavách, ktoré postihli Slovensko si musíme dávať pozor nielen na štípajúce komáre, ale aj na zeleninu a ovocie, ktoré kupujeme na trhovisku. Ak pochádzajú zo zaplavených oblastí, môžu vyvolať hnačky, vracanie či bolesti brucha.

Ilustračný obrázok k článku Pozor na ovocie a zeleninu z trhoviska: Zistite si, kde ich pestujú
Foto: Jozef Milan

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Žiar nad Hronom vykonáva kontroly na trhovisku len sporadicky a väčšinou na základe podnetu. „V poslednom mesiaci sme kontrolu na trhovisku nerobili,“ hovorí Terézia Pallerová z RVPS Žiar nad Hronom a dodáva, že či ide o zeleninu zo zaplavenej oblasti sa takmer nedá zistiť, hlavne ak ju predávajúci pred uvedením na trh umyje a upraví pre predaj.

„Indíciou môže byť len miesto, odkiaľ predajca pochádza a potom si zistiť, či daná obec je alebo nie je v záplavovej oblasti. Povinnosťou predajcu na trhovisku je uviesť len meno, priezvisko a odkiaľ pochádza,“ vysvetľuje Pallerová.

S takýmto ovocím by sme do styku prísť nemali

S ovocím a zeleninou zo záplavových oblastí by sme, podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, prísť nemali: „Pretože príslušné RVPS v záplavových oblastiach vydali fyzickým osobám dočasný zákaz predaja takýchto plodín,“ potvrdila nám vedúca oddelenia epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiari nad Hronom (RÚVZ) Eva Striežová avšak dodala, že RÚVZ nevykonáva kontroly na tržniciach.

Zdraviu škodlivé plodiny

“Všetky poľnohospodárske plodiny, ktoré boli zaplavené povodňovou vodou, kalmi a bahnom, treba považovať za zdraviu škodlivé, a preto sa neodporúča ich konzumovať,“ hovorí ďalej Striežová a dopĺňa, že koreňová zelenina a zemiaky sa môžu použiť po dôkladnom očistení, umytí a varení (pri teplote 70 st.C po dobu 15 až 20 minút), najskôr však po zbere uskutočnenom 3 týždne po skončení záplav. O ich použití na kŕmenie zvierat musí rozhodnúť príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa. Ovocie na stromoch a kríkoch, ktoré nebolo povodňovou vodou priamo dotknuté, možno jesť po dôkladnom umytí pitnou vodou.

Hnačky, ale aj zápal pečene

„Čo sa týka ochorení, tak po konzumácií takýchto plodín môže človek ochorieť na hnačkové prenosné ochorenia (bacilárna dyzentéria, hnačkové ochorenia vírusovej etiológie), vírusový zápal pečene typ A,“ vysvetľuje ďalej Eva Striežová.

Za žiarsku mestskú tržnicu zodpovedá správca tržnice. „Vyberá poplatky a zodpovedá aj za dodržiavanie platnej legislatívy,“ vysvetľuje k téme hovorca samosprávy Martin Baláž. Avšak chybu určite neurobíte, ak sa predajcu na trhovisku spýtate, odkiaľ zelenina a ovocie pochádza.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM