Barbara Dallosová Rôzne Správy

Pôsobivé VIDEO z kremnickej mincovne: Takto vznikali medaily na hokejové majstrovstvá

Medaily vážia približne 350 gramov, pričom každá jedna je vlastne originál, keďže každá prešla rukami pracovníkov kremnickej mincovne.

Zdroj: Dnes24.sk

Organizátori hokejových majstrovstiev sveta na Slovensku (10.-26. mája) v stredu oficiálne predstavili medaily, ktoré budú udeľovať prvým trom tímom na šampionáte. Dominuje im postava hokejistu a slovenské vrchy, pričom vyrobené sú zo zliatiny farebných kovov a jednotlivé druhy sú povrchovo upravené niklovaním, zlatením a patinovaním.

Dve podmienky pre dizajnéra

Cenné kovy budú v Bratislave odovzdávať 26. mája po finále a súboji o 3. miesto. Ich dizajn musela schváliť Medzinárodná hokejová federácia (IIHF), organizátori každého šampionátu však môžu prísť s vlastným návrhom.

,,Už v roku 2011 pri organizácii MS na Slovensku boli naše medaily vysoko hodnotené tímami. Pre tento rok sme chceli, aby boli ťažké a niečím výnimočné,„ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ organizačného výboru MS 2019 Igor Nemeček. Dizajnérovi zadali organizátori dve podmienky. ,,Jednou bolo zachovanie maximálnej veľkosti a váhy, druhou, že medaily musia byť okrúhle. Využili sme možnosť zakomponovať slovenský motív. Definitívnu podobu získali medaily v mincovni Kremnica, ktorá sa zhostila úlohy na výbornú. Museli sme ich dať ešte schváliť v IIHF, kde boli s vizualizáciou maximálne spokojní.“

Originály z rúk Kremničanov

Medaily vážia približne 350 gramov, pričom každá jedna je vlastne originál, keďže každá prešla rukami pracovníkov kremnickej mincovne. V realizovanom návrhu agentúry Packy Advertising vedenej Petrom Packaňom sa odráža symbolika krajiny.

,,Pri tvorbe som dostal voľnú ruku. Vychádzali sme z krásnych slovenských hôr, ktoré sme umiestnili do stredovej časti. Do návrhu sme ich zakomponovali netradične – výrezom, vďaka čomu je medaila napriek jej klasickému kruhovému tvaru unikátny kúsok," povedal Packaň. Znázornené hory nepochádzajú z trojvršia zo štátneho znaku.

,,Nechceli sme ísť do konfrontačných verzií. Zvolili sme tatranské hory – Lomnický štít, Gerlachovský štít a Kriváň. Verím, že sa medaily budú ľuďom páčiť," dodal autor návrhu.

Višňovský: Veľmi sa mi páčia

Každá kolekcia obsahuje 33 medailí, teda pre MS pripravili dokopy 99 kusov. Vyrobili ich zo zliatiny farebných kovov medi a zinku. Kolekciu vyrazili v kremnickej mincovni, v ktorej pripravili cenné kovy aj pre MS 2011.

Na základe grafického návrhu najskôr zostrojili trojrozmerný sadrový model, ktorý sa stal podkladom pre výrobu raziaceho náradia. Po vyrazení sa v ďalších technologických operáciách vyrezával tvar vrchov, medaily sa pokovovali a patinovali. Záverečnou operáciou bolo našívanie stúh, tie boli vyrobené v Česku. „Vyrazené medaily majú väčšie rozmery a vyššie reliéfy ako mince, celý výrobný proces je preto prácnejší a náročnejší, povrchové úpravy sa robia zložitejšie,“ prezradil Jaroslav Setnický, vedúci predaja Mincovne Kremnica. Dizajn medailí ocenil aj bývalý slovenský hokejový reprezentant a držiteľ kompletnej medailovej zbierky z MS Ľubomír Višňovský.

,,Veľmi sa mi páčia, majú krásny dizajn. Ja som šťastný človek, lebo vlastním všetky tri. Zlatá a bronzová medaily sú šťastné, strieborná je smutná, lebo strieborný tím končí šampionát prehrou. Bol by som rád, keby Slovensku zostala tento rok jedna z nich, je jedno aká," povedal Višňovský.

FOTO: Predstavenie medailí na MS 2019
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM