Martin Károly Rôzne

Posledné úlovky hubárskej sezóny: Pozrite, aký krásny, zdravý dubáčik!

Takýto úlovok, spolu so suchohríbmi, a masliakmi priniesli dnes hubári z Kremnice. Počas slnkom zaliateho dopoludnia sa potuľovali v horách blízko Jastrabej. Podľa meteorológov bude treba ďalšie huby už o dva dni vyhrabávať spod snehu.

Ilustračný obrázok k článku Posledné úlovky hubárskej sezóny: Pozrite, aký krásny, zdravý dubáčik!
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Posledná jesenná prechádzaka

Využili sme asi posledný deň na prechádzku v týchto krásnych horách,“ hovorí Pavel (62) z Kremnice, ktorý na prechádzku na sklonku jesene zobral aj vnučku a nevestu. „Dúfal som, že ešte niečo nájdeme, no netušil som, že sa tak poteším,“ opisuje prechádzku Pavel.

Na miestach, ktoré zbehali už v jeseni ich prekvapili ďalšie krásne kúsky. „Najväčšiu radosť mi urobili samozrejme dubáky,“ opisuje úlovok ďalej Pavel. V ich košíku ale boli aj ďalšie dubáky, suchohríby, ale plávky, ktorými v tejto sezóne nahradili obľúbené kuriatka.

Nový objav: Plávky

Plávky sme pred tým nezbierali. Spomenul som si ale, že ako chlapec na Horehrnoní to bola naša obľúbená huba. Opekali sme si ju vtedy na rozhorúčených kameňoch z ohniska,“ spomína si ďalej Pavel na svoje detstvo. Podľa neho sú plávky, ktoré v týchto horách takmer nikto nezbiera, rovnako chutné a chrumkavé ako obľúbené kuriatka. „Najlepšie sú v praženici, netreba ich sušiť,“ dodáva s tým, že si pred tým v atlase alebo na googli treba pozrieť, ktoré z nich sú jedlé.

Všade samé jedy

Podľa mikológov ale hrozí v tomto období vďaka mrazom, že inak jedlé huby môžu byť už nebezpečné. "Jeme toľko nebezpečných jedov, že tých pár dubákov nás snáď nezabije, uzatvára skepticky Pavel z Kremnice.

Už nedeľa bude na Slovensku podľa meteorológov sychravá. V pondelok má dokonca už zo západu doraziť sneh. Asi poslednú jesennú prechádzku využili teda aj títo Kremničania asi najlepšie ako mohli.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM