Ilustračný obrázok k článku POMÔŽME spolu Kristiánkovi z Vyhní: Chapček prichádza o zrak, záchranou je drahá liečba
Zdroj: Ľudia ľuďom

POMÔŽME spolu Kristiánkovi z Vyhní: Chapček prichádza o zrak, záchranou je drahá liečba

Zúfalí rodičia prosia o pomoc dobrých ľudí. Účinná liečba existuje, je však nákladná.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

POMÔŽME spolu Kristiánkovi z Vyhní: Chapček prichádza o zrak, záchranou je drahá liečba

Zúfalí rodičia prosia o pomoc dobrých ľudí. Účinná liečba existuje, je však nákladná.

Ilustračný obrázok k článku POMÔŽME spolu Kristiánkovi z Vyhní: Chapček prichádza o zrak, záchranou je drahá liečba
Zdroj: Ľudia ľuďom

Maličký Kristián Siklienka z obce Vyhne je na svete len dva roky a už zvádza boj, ktorý by dal zabrať aj dospelým. Kristiánko sa narodil ako zdravý chlapec, po niekoľkých mesiacoch si však lekárka všimla niečo zvláštne. Bábätko zvláštne gúľalo očami a následne prišla diagnóza, ktorá jemu aj jeho rodičom prevrátila život naruby. Kristiánko trpí hypopláziou zrakových nervov a chiazmy.

Prichádza o zrak

Za komplikovaným lekárskym výrazom sa skrýva vážne ohrozenie zraku. „Bola to pre náš veľká rana do srdca, keď sme si predstavili, že náš syn nás nikdy neuvidí. Za ten rok si toho veľa prežil, ale je statočný a bojuje,“ hovoria obetaví rodičia.

Tí sa nevzdávajú a robia všetko preto, aby sa zrak ich synčeka zlepšil. Liečba existuje, je však nákladná a komplikovaná.

„Často navštevujeme ambulancie rôznych lekárov, každý deň stimulujeme jeho zrak svetielkami, špeciálnymi svetelnými tabuľami a senzorickými hračkami. Pravidelne navštevujeme Centrum včasnej intervencie pre rodiny s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením v Rači. Chodievame na rehabilitácie pre axiálnu hypotoniu a diastázu brušných svalov. Kristiánko užíva špeciálne výživové doplnky. Na genetické výsledky stále čakáme,“ opisujú svoj každodenný život rodičia.

Liečba v Nemecku

Rodičom bola odporučená terapia elektrickými impulzmi v Berlíne. U nás na Slovensku sa takáto terapia nevykonáva. Impulzy stimulujú retinálne bunky a zdokonaľujú prenos signálu do mozgu. Ak sa nezanedbá stimulácia zraku, procedúra môže priniesť
skvelé výsledky. Terapia by sa mala opakovať raz ročne.

Kristiánkovi rodičia neváhali a prvú terapiu absolvovali na jar minulého roka. Už badajú prvé pokroky. Kristiánko už vie rozlíšiť veľké predmety ako fitloptu, počítadlo či svetelná tabuľu. Veselo štvornožkuje bez toho, aby narážal do stien, čo pre neho bývalo veľmi komplikované.

„Stále ešte nezaostruje, nevidí malé predmety a má nystagmus, ale veríme, že po absolvovaní ďalších terapií a poctivom stimulovaní zraku sa nám jedného dňa náš Kristiáko pozrie do očí. Je to dlhá a namáhavá cesta, ale urobíme aj nemožné, aby sa to podarilo,“ hovoria vytrvalí rodičia.

Pomôžme Kristiánkovi

Sila a chuť bojovať Kristiánkovým rodičom nechýba, prostriedky však áno. Liečba niečo stojí a mladá rodina v ťažkej situácii si ju len tak dovoliť nemôže. Kristián by mal absolvovať ďalšie kolo liečby v Nemecku, na tú však rodičia ešte len zháňajú financie.

Obrátili sa preto na dobrých ľudí. Priblížiť Kristiánka k normálnemu životu môže pomôcť každý. Chlapček je súčasťou projektu, v ktorom spojili sily RTVS a nezisková organizácia Ľudia ľuďom. Postupne predstavujú príbehy ľudí, ktorí to nemajú jednoduché.

Ktorémukoľvek z dvadsiatky príbehov môžete pomôcť darcovskou správou SMS v tvare „DMS LUDIALUDOM“, na číslo 877. Cena SMS je 2 eurá. Konkrétne Kristiánkovi môžete poslať ľubovoľnú sumu aj s odkazom priamo TU.

„Úprimne ďakujeme za každú vašu podporu a pomoc,“ odkazujú darcom chlapčekovi rodičia.

Zdroj: YouTube.com

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín