Barbara Dallosová Rôzne

Pekné baby a predsa to nie sú žiadne netykavé kvetinky: Ťahajú celý dedinský hasičský tím! FOTO

Vedúca skladu, fotografka, administratívna pracovníčka, záhradníčka, mamina na materskej.... Čo tieto a ďalšie, na pohľad možno obyčajné mladé ženy spája? Neobvyklý koníček. Vyspovedali sme členky dobrovoľného hasičského tímu z neďalekej obce.

Ilustračný obrázok k článku Pekné baby a predsa to nie sú žiadne netykavé kvetinky: Ťahajú celý dedinský hasičský tím! FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) Trnavá Hora – Jalná má zastúpenie len nežnejšieho pohlavia. Ako vysvetlila jedna z členiek, Eva Sporná (22), nie je to celkom tak, hoci dámy majú v tíme úlohu ťažkých koňov.

Baby súťažia častejšie

,,Máme aj mužských členov, avšak chalani, bohužiaľ, nie sú až tak aktívni ako my, čo sa týka športu, pretože sú oveľa viac pracovne vyťažení ako my. Práca, smeny, týždňovky…" približuje mladá študentka.

DHZ má spolu približne 22 členiek, športu sa aktívne venuje 10 z nich. Najmladšie baby v zbore majú 16 rokov, najstaršia súťažiaca 33 rokov. V mladom kolektíve sú vraj skvelé vzťahy, hasičky sú nielen kolegyňami a tímovými hráčkami, ale i kamarátkami.

Ešte pred pár rokmi by mohol ženský hasičský tím mnohých zaraziť, ako hovorí Eva, pomaly si ženy i v tomto športe nachádzajú svoje čestné miesto: ,,Možno to nie je ešte úplne bežné, ale už to ani nie je také neobvyklé, že tím, ktorý sa venuje hasičskému športu je čisto ženský."

Drina, slzy, smiech

Tím trénuje v priemere raz do týždňa, počas zimnej prípravy sa baby stretávajú v telocvični dedinskej základky, kde vypilujú zručnosť, rýchlosť a obratnosť. Jednoducho, žiadne kvetinky.

,,Je to kopa driny, niekedy aj slzy ale aj kopa smiechu. Všetko to, čo patrí k bežnému životu. Samozrejme, že sa stretávame aj mimo ihriska a telocvične, takže mimo tréningov, sme kamarátky a chodíme sa spolu baviť," dodáva s úsmevom Eva.

Trénerom zboru je Peter Hudec, ktorý s babami preskákal už sedem sezón. Ako so smiechom hovorí Eva, niekedy mu dávajú zabrať. Družstvo má ale i svoju tímovú mamu. ,,Pán Hudec je tréner, no vedie nás pani Eva Abrahámová, ktorá je pre nás morálnou podporou, manažérkou a elementom, ktorý nás upokojuje z psychického napätia, ktoré niekedy na súťažiach vládne. Evita, ako ju familiárne voláme, s nami ešte v sezóne 2013, ako 41-ročná, stála aj na štartovej čiare," hovorí o sivých eminenciách tímu Eva.

Na súťažiach i v skutočnom teréne

Zadosťučinením za oddreté hodiny tréningy sú pre dobrovoľných hasičov sladké víťazstvá zo súťaží. Ako nám vysvetlila Eva, ženské tímy sa hodnotia zvlášť a mužské zvlášť, no pokiaľ je v tíme jeden muž, tento tím sa už zaraďuje do mužskej kategórie.

,,Za najväčšie úspechy považujeme trojnásobnú účasť na krajskom kole DPO SR, v rokoch 2011,2013 a 2015 a náš najaktuálnejší úspech, umiestnenie v Tekovsko-hontianskej hasičskej lige. Tejto ligy sme sa totiž zúčastnili prvýkrát a ako úplný nováčik sme spomedzi siedmich ženských ligových tímov skončili na celkovom 3. mieste," vymenúva Eva zožaté úspechy.

Súťaž je súťaž, v skutočnej krízovej situácii ale môže všetko vyzerať inak. Zvykom býva, že dobrovoľné hasičské tímy pomáhajú profesionálnym hasičom aj v reálnych situáciách.

,,Dobrovoľní hasiči sú na mieste zásahu často i skôr než profesionálni, zvlášť vtedy, keď sa udeje niečo na území obce. Aj my máme máme skúsenosti s takouto zásahovou činnosťou," dodáva v mene trnavohorského tímu Eva Sporná.

Foto: archív DHZ Trnavá Hora – Jalná

Svoj koníček milujú: Dobrovoľné hasičky z Trnavej Hory v akcii
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM