Barbara Dallosová Správy

Nový rebríček je vonku: Odhaľuje, ako je na tom Žiar s finančným zdravím

Ako je na tom naše mesto s finančným zdravím a aký má dlh? To približuje nový rebríček, ktorý vzišiel z dielne INEKO.

Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček je vonku: Odhaľuje, ako je na tom Žiar s finančným zdravím
Foto: Barbara Dallosová

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zostavil analýzu finančnej stability slovenských miest po zahrnutí údajov o hospodárení za rok 2018. „Podľa novšej metodiky na meranie dlhu bolo ku koncu roka 2018 najzadlže­nejším mestom Modrý Kameň s dlhom vyše 70 %. Po zahrnutí všetkých ukazovateľov hospodárenia najlepšie hodnotíme Svätý Jur a Dubnicu, najhoršie Myjavu,“ píše sa na webe INEKO.

Na ňom sa ďalej uvádza, že komplexný pohľad na hospodárenie samospráv poskytuje skóre finančného zdravia, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky a ktoré zahŕňa viaceré kľúčové ukazovatele hospodárenia. „Samosprávy môžu dosahovať skóre na intervale 0 až 6 bodov, kde hodnoty nad 3 body naznačujú, že mesto je prevažne zdravé, pričom jeho finančnú stabilitu opisuje práve dosiahnuté skóre. Čím vyššie skóre, tým lepší výsledok pre mesto,“ ozrejmili.

Priemerná známka finančného zdravia za všetky mestá sa medziročne nezmenila, ostala na hodnote 4,41 bodu. Z toho 63 miest získalo známku „výborné finančné zdravie“ (skóre nad 5 bodov), ďalších 73 miest dosiahlo „dobré finančné zdravie“ (medzi 4 a 5 bodmi), „dostatočné finančné zdravie“ majú tri mestá (medzi 3 a 4 bodmi) a len Myjava má podľa INEKO „nedostatočné finančné zdravie“ (pod 3 body).

Mesto Žiar nad Hronom sa spomedzi všetkých 140 slovenských miest nachádza na 95. priečke rebríčka finančnej stability INEKO so známkou 4,83. Žiar nad Hronom mal podľa INEKO celkový dlh za rok 2018 45,73 %, v roku 2017 to bolo 16,45 %. Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 352 eur. Žiar zaradil inštitút aj do tabuľky desiatich miest v SR s najvyšším zadĺžením za rok 2018, patrí mu tam posledné, desiate miesto.

Pre porovnanie, neďaleká Žarnovica skončila na 38. mieste v rebríčku s hodnotením 5,16. Dlh mesta za minulý rok je 14,37 %, dlh obyvateľa na hlavu je 92 eur. Banská Štiavnica obsadila 55. miesto dlhom za minulý rok 5,44 % a dlhom na obyvateľa 39 eur. Zvolen je na priečke číslo 16 s hodnotením 5,38, dlhom 7,24 % a dlhom na obyvateľa vo výške 51 eur.

INEKO tiež zostavilo rebríček pozostávajúci z ukazovateľov finančnej stability len pre 50 najväčších miest na Slovensku. V ňom sa Žiar nad Hronom nachádza na 32. mieste. Prvá priečka v ňom patrí Dubnici nad Váhom, posledná päťdesiata Bratislave.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM