Futbal Šport

Nová vlastnícka štruktúra FK Pohronie: Do klubu vstúpilo svetovo známe meno

Pohronie má za sebou dlhú šnúru zmien, tá teraz vrcholí zmenou vlastníckej štruktúry. Jedným z investorov je syn známeho futbalového trénera.

Ilustračný obrázok k článku Nová vlastnícka štruktúra FK Pohronie: Do klubu vstúpilo svetovo známe meno
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Účastník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže FK Pohronie Žiar nad Hronom – Dolná Ždaňa mení vlastnícku štruktúru klubu.

Nový investor

Doposiaľ klub vlastnili dve samosprávy – mesto Žiar nad Hronom a obec Dolná Ždaňa, a to rovným dielom s 50 percentami akcií. Po novom sa tento pomer zmenil. Mestské zastupiteľstvo v Žiari nad Hronom odpredalo 20 percent akcií v celkovej nominálnej hodnote päť tisíc eur švajčiarskemu investorovi Loicovi Favremu, ktorý v najbližších dňoch získa obdobným spôsobom ešte ďalších desať percent od obce Dolná Ždaňa.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Komu zostane koľko

V tejto obci musí zasadnúť obecné zastupiteľstvo, ktoré musí schváliť transakciu. Pre pandémiu koronavírusu sa tak ešte v tomto roku nestalo, v súčasnosti je i starostka obce v karanténe. Na najbližšom rokovaní tam poslanci schvália nielen odpredaj desiatich percent akcií, ale ďalších tridsať percent z ich portfólia získa slovenská spoločnosť Remeslo.

„Spoločnosť Remeslo je dlhodobo generálnym partnerom futbalového klubu FK Pohronie, predtým i Dolnej Ždane. Stane sa tak vlastníkom tridsiatich percent akcií, rovnaký podiel bude mať Loic Favre ako aj mesto Žiar nad Hronom. Desať percent si ponechá obec Dolná Ždaňa,“ objasnil zmenu člen predstavenstva klubu Martin Baláž.

Syn známeho trénera

Švajčiar Loic Favre, ktorý je synom známeho trénera Luciena Favreho (naposledy trénoval Borussiu Dortmund) bol doposiaľ jedným z hlavných sponzorov FK Pohronie, teraz sa stane už priamym akcionárom klubu.

„Ešte v roku 2019 som absolvoval prvé stretnutie s primátorom mesta a potom i s ostatnými zástupcami klubu. Postupne sa vybudovali silné väzby a vzťahy. Zmeny sa začali už minulý rok príchodom nového trénera i hráčov zo zahraničia. Aktuálne je už badateľný rozdiel. Chcem, aby sa mužstvo zachránilo vo Fortuna lige a malo ambíciu posunúť sa vyššie. V Žiari nad Hronom je síce malý štadión, ale moderný, je tu i dobrá infraštruktúra. Verím, že i s mojou pomocou napíšeme novú históriu klubu a budeme každým rokom súčasťou najvyššej slovenskej futbalovej súťaže,“ uviedol Favre cez videorozhovor na piatkovej tlačovej konferencii v Žiari nad Hronom.

Remeslo reaguje

Základnú časť rozpočtu klubu na sezónu napĺňala doposiaľ slovenská spoločnosť Remeslo, ktorá takisto vstupuje do vlastníckych štruktúr v objeme tridsiatich percent akcií.

„Pre nás bolo zložité financovať klub iba cez sponzorstvo, čiže náš priamy vstup má i ekonomický charakter. Klub potrebuje napredovať, chceme sa posunúť dopredu a Fortuna ligu dlhšie udržať, zároveň rozvíjať mládež. Potrebujeme k tomu kapitál a nové skúsenosti, nový pohľad zo zahraničia. Mužstvo chceme postaviť na väčšine hráčov zo Slovenska a Česka. Zároveň musíme priniesť i kvalitných zahraničných futbalistov, čo sa nám darí cez nášho švajčiarskeho partnera. Pracujeme s vyrovnaným rozpočtom, nikomu nemeškajú výplaty, vykazujeme iba mierny prebytok, správame sa zodpovedne. Tieto priority naďalej zachováme,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii FK Pohronie podpredseda predstavenstva klubu a zároveň majiteľ spoločnosti Remeslo Bohumil Glezlo.

Vízia finančnej stability

Mesto Žiar nad Hronom sa zamieria predovšetkým na vytvorenie kvalitných podmienok a zázemia pre A-tím i mládež, ktorú z veľkej časti financuje a podporuje. Primátor Peter Antal vysvetlil:

„Naše možnosti sú obmedzené. Mesto nemá sponzorovať vrcholový šport, ale vytvárať podmienky, zlepšovať každým rokom infraštruktúru. Potrebné je však aj finančné krytie. Preto sme našli nového partnera zo Švajčiarska. Verím, že prinesie nielen finančnú stabilitu, ale aj kvalitu a skúsenosti zo zahraničia a budeme mať vyššie ambície než iba záchranu vo Fortuna lige.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality zo Žiaru a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM