Barbara Dallosová Správy

Nemuseli sme byť Žiarčania: HLASUJTE o najúsmevnejší návrh pomenovania nášho mesta

Od chvíle, kedy sa stal Svätý Kríž Žiarom nad Hronom, uplynie 65 rokov. Na stole však boli aj iné návrhy. Zahlasujte za ten, ktorý vás najviac prekvapil.

Ilustračný obrázok k článku Nemuseli sme byť Žiarčania: HLASUJTE o najúsmevnejší návrh pomenovania nášho mesta
Zdroj: Dnes24.sk

O pár týždňov uplynie 65 rokov od momentu, kedy dotalo naše mesto svoj súčasný názov. Každý Žiarčan vie, že predtým sa mestečko volalo Svätý Kríž nad Hronom a patrilo do kremnického okresu. Menej známymi sú ale alternatívne pomenovania. Keď sa rozhodovalo o novom geografickom názve, objavili sa totiž rôzne nápady.

Podľa záznamov nebohého Richarda Kafku, ktorý venoval veľkú časť života mapovaniu žiarskej histórie, nakoniec rozhodlo Povereníctvo vnútra o názve Žiar nad Hronom.

,,Samozrejme, že vtedajšej vládnej garnitúre názov Sv. Kríž už v období začiatkom päťdesiatych rokov nevyhovoval a v prvej etape sa začalo vynechávať len slovo Svätý. V rôznych spisoch som našiel napísané len Kríž nad Hronom. No v roku 1954 sa začali doslova sypať návrhy na nové pomenovanie Sv. Kríža," uvádzal Richard Kafka vo svojom texte, v ktorom sa zaoberal práve výberom názvu mesta.

Medzi návrhmi padali aj také, ktoré odkazovali na symboly či históriu, ako Hronkov alebo Šúšolie. Väčšinou to však boli názvy inšpirované budovateľským nadšením či známymi menami. Žiar sa mohol volať napríklda Železnovo (na pamiatku sovietskseho experta, ktorý sa zúčastňoval spúšťania elektrolýzy), Hronské Gottwaldovo, Budovateľské, Družba, Mierov či Povstalec.

Vedeli ste o všetkých potenciálnych názvoch nášho mesta? Ktorý vás najviac prekvapil či pobavil? Zahlasujte v ankete:

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM