Martin Károly Rôzne

Spoveď naštvanej zdravotnej sestry zo Žiaru: Vedenie nemocnice nás vydieralo!

Dnešný súd medzi Máriou Dulajovou, bývalou zdravotnou sestrou v žiarskej nemocnici a vedením nemocnice bol odročený. Protistrana na poslednú chvíľu zmenila právnika. Zdravotná sestra hovorí vo videu o údajných praktikách vedenia nemocnice.

Ilustračný obrázok k článku Spoveď naštvanej zdravotnej sestry zo Žiaru: Vedenie nemocnice nás vydieralo!
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Súdne pojednávanie odročené

Hneď po príchode do pojednávacej miestnosti sa slovami žiarskeho sudcu, strana navrhovateľky dozvedela, že súd je odročený. Protistrana, teda vedenie nemocnice, zmenilo právnika. Sudca stanovil nový termín na 5. februára.

Naozaj tomu už nerozumiem,“ zdôverila sa bývala žiarska zdravotná sestra, tesne po odročení pojednávania. Potom ako v apríli tohto roku nepodpísala dodatok k zmluve, dostala výpoveď.

Vtedy si zdravotné sestry vydobyli zvýšenie platu. Viaceré nemocnice, vrátane žiarskej to obišli dodatkami, ktorými zo sestier spravili manažérky, alebo pomocné sily.

Dulajová: Nemohla by som sa pozrieť svojim deťom do očí!

Mám dve deti. Čo im mám povedať? Mám ohnúť chrbát pred nespravodlivos­ťou?“ pýta sa nahnevaná zdravotná sestra, ktorá musela odísť pracovať až do Bratislavy.

Kubáň nám povedal, že ak nepodpíšeme, budeme prepustené a nikde v banskobystrickom kraji nás nezamestnajú,“ dodáva.

Mária Dulajová sa ďalej čuduje nad tým, že sám riaditeľ nemocnice jej umožnil študovať vysokú školu a zaviazal ju, aby ďalších 5 rokov pracovala ako zdravotná sestra v žiarskej nemocnici. „Verila som mu. No vyhodil ma pre nadbytočnosť a povedal, že som stará a drahá!“ Podľa nej je ale na oddelení opäť desať sestier, ako tomu bolo aj pred jej vzburou.

Celé vyjadrenie naštvanej sestry nájdete vo videu!

Podľa jej ďalších slov, v zmluve bol uvedený dodatok, že ju podpisuje bez nátlaku. „Pritom ten nátlak tam bol. Riaditeľ nemocnice si nás zavolal 27. alebo 28. marca po skupinách. On nám doslova povedal dôvod, prečo nám dodatok dáva, aby nemusel dodržať zákon, podľa ktorého sa upravovali platy zdravotných sestier,“ dodala Dulajová.

Dodatok nepodpísali tri sestry

Tri zdravotné sestry, ktoré pracovali vo Všeobecnej nemocnici v Žiari nad Hronom, nepodpísali v marci tohto roku dodatky k pracovným zmluvám, ktoré upravovali úväzky. Súdia sa s neziskovou organizáciou Nemocnica a poliklinika, ktorej vedenie ich po nepodpísaní dodatku vyhodilo. Sestry považujú výpovede za nezákonné a žiadajú od organizácie finančné odškodnenie. Pojednávanie s dvoma ďalšími sestrami je v prvom prípade naplánované na 12. decembra a termín druhého pojednávania zatiaľ vytýčený nie je.

Došlo tam k hrubému obídeniu zákona. Že si riaditeľ alebo vedenie organizácie môže vybrať kohokoľvek a vybrali si práve tri sestry, ktoré nepodpísali dodatok,“ vyjadril sa k dôvodu pojednávania Paučo.

Vedenie nemocnice mlčí

O vyjadrenie sme požiadali aj riaditeľa nemocnice. Po sekretárke ale odkázal, že sa k prípadu nebude vyjadrovať.

Mária Dulajová bojuje za svoje práva
4
Galéria
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk
Mária Dulajová o praktikách v žiarskej nemocnici
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM