Správy

Ľudí lákajú úchvatnými scenériami: Rozhľadne v kraji, ktoré rozhodne stoja za návštevu

K atraktívnym turistickým cieľom sa v poslednom období radia vyhliadkové veže a rozhľadne. Viacero ich máme aj v okolí. Ktorá je v našom kraji najstaršia a ktorá najvyššia? A kde všade sa majú stavať nové vyhliadkové veže?

Ilustračný obrázok k článku Ľudí lákajú úchvatnými scenériami: Rozhľadne v kraji, ktoré rozhodne stoja za návštevu
Zdroj: TASR

V rámci Banskobystrického je najstaršou rozhľadňou Vartovka nad Krupinou, ktorú postavili ešte v roku 1564. Najvyššou zas tá na Opavskej hore s výškou 20 metrov, ktorú sprístupnili vlani. Len nedávno postavili aj vyhliadkové veže na Slopove pri Klenovci a na Vŕšku pri obci Rimavská Baňa. K tým novým patrí aj rozhľadňa Maginhrad pri obci Nižný Skalník a pri obci Lipovany.

Veža s inovatívnymi prvkami

Viacero obcí, organizácií či združení ale s výstavbou vyhliadkových veží uvažuje. Na Zadnej Poľane sa má napríklad stavať vyhliadková veža s novými inovatívnymi prvkami. Veža by mala ponúkať ľudom aj určitý komfort, kde sa bude dať aj prespať, bude tam napríklad veľký ďalekohľad, s ktorým budú návštevníci môcť nahliadnuť do všetkých zákutí Poľany," priblížila pred časom plány na výstavbu veže riaditeľka CHKO-BR Poľana Vladimíra Fabríciusová.

Vyhliadkovú vežu ako súčasť oddychovej zóny by chceli na budúci rok postaviť aj v obci Pliešovce – v časti Halík. Podľa starostu Štefana Sýkoru by tento rok mali najskôr vysporiadať pozemky. „Táto stavba je aj v našom územnom pláne. Slúžiť má nielen našim občanom, ale aj turistom a návštevníkom, ktorí prídu do Javoria,“ povedal.

Osvedčené výhľady

Ďalšie rozhľadne v rámci kraja sú aj na Sitne, pri obci Počúvadlo v lokalite Skalka, na Krahulskom Vrchu nad Kremnicou, na Prašnom Vrchu pri obci Hrušov, na Šachtičkách nad Banskou Bystricou, na Jasenine nad obcou Krná, na Karanči a na Mačacej v katastri Šiatorskej Bukovinky. Zatiaľ nedostavanú vyhliadkovú vežu majú v Novej Bani.

Čítajte tiež:

V dedinke pri Žiari majú opäť dôvod na radosť: Po dlhých desaťročiach sa sem vrátili bociany! FOTO

Miesto v Žiari, na ktoré sa pozrie archeológ: Radnica tu chce odokryť základy historického mlyna

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM