Barbara Dallosová Kultúra

Letný filmový sviatok v regióne: Čo prinesú na plátno tohtoročné 4 živly?

Obľúbený letný filmový seminár prinesie zaujímavé filmy, ale aj nevšedné miesta premietania. Snímky si pozrieme aj na nádvorí zámku či na vlakovej stanici...

Ilustračný obrázok k článku Letný filmový sviatok v regióne: Čo prinesú na plátno tohtoročné 4 živly?
Zdroj: 4 živly

V polovici augusta (10–14.8.) Banská Štiavnica rapídne omladne. Letný filmový seminár 4 živly, ktorý sa v meste koná už osemnásty raz, si za svoju tohtoročnú tému zvolil práve MLADOSŤ a program zostavil z filmov a sprievodných podujatí, ktoré s témou súvisia.

Svieža ponuka filmov

,,Výber MLADOSTI ako témy pre 18. ročník seminára sa ukázal ako šťastné riešenie, podarilo sa nám vybrať veľmi zaujímavé filmy a vytvoriť jednu z najsviežejších kolekcií, aké sme na 4 živloch doteraz mali. Povedali sme si, že hoci filmové podujatie už v osemnástke nemôžeme označovať ako mladé, dokážeme, že aj v tomto prípade je vek len číslo a MLADOSŤ oveľa širší pojem,“ hovorí Ondrej Starinský, výkonný riaditeľ seminára.

Rôznorodosť spomínanej kolekcie je pre 4 živly typická – rokmi preverené klasické diela striedajú v programe novinky, priestor okrem hraného filmu dostáva aj film dokumentárny, animovaný či experimentálny. Počas piatich letných dní si tak budete môcť vychutnať napríklad legendárny americký hudobný film Sláva (r. Alan Parker, 1980), škandinávsku rodinnú fresku Fanny a Alexander (r. Ingmar Bergman, 1982), ale aj niekoľko aktuálnych festivalových hitov v slovenskej premiére. Takým je napríklad rebelantský maďarský dokument Flákač (r. Gábor Hörcher, 2014) či lotyšská snímka Ešte som tu (Renars Vimba, 2016), ktorú na tohtoročnom festivale Berlinale ocenili cenou Krištáľový medveď za najlepší film pre deti a mládež. V distribučnej predpremiére Projektu 100 uvedie seminár v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov drámu Toto je náš svet (r. Matt Ross, 2016), v ktorej Viggo Mortensen stvárňuje otca rodiny nútenej opustiť bezpečie lesov, v ktorých žila dlhé roky odtrhnutá od civilizácie.

Nemecké snímky

Špeciálnu pozornosť venujú organizátori nemeckým filmom. „Počas zimnej verzie seminára, ktorá každoročne predchádza väčšiemu letnému podujatiu, sme v spolupráci s Goetheho inštitútom predstavili podžáner tzv. nemeckého mumblecoru. Stretol sa s veľkým úspechom a my sme sa rozhodli zaradiť do programu letných 4 živlov trojicu filmov, ktoré naznačujú, ako k fenoménu mladosti pristupujú súčasní nemeckí filmári,“ vysvetľuje Starinský.

Snímka Victoria (r. Sebastian Schipper, 2015) prešla našimi kinami bez väčšej pozornosti, ktorú si jej unikátna forma – celý film nakrútený na jeden záber – zaslúži. Filmy Útočisko (r. Marc Brummund, 2015) či „mumblecorový“ Môj svet je disko (r. Axel Ranisch, 2013) budú môcť slovenskí diváci vidieť celkom prvýkrát.

Slovenská mládež 60-tych rokov

Ešte podrobnejšie sa budú 4 živly venovať detstvu a dospievaniu na území našej domoviny od šesťdesiatych rokov po súčasnosť. Čím sa zaoberala slovenská mládež „vtedy“ a ako sa jej každodennosť líšila od tej, akú žije „dnes“? Často úsmevné konfrontácie si budú môcť návštevníci a návštevníčky seminára vychutnať nielen v banskoštiavnickom kine či novej sále kultúrneho centra, ale aj na miestnom amfiteátri s výhľadom na nočné mesto.

Okrem tradičných premietacích priestorov sa však môžu tešiť aj na projekciu na nádvorí Starého zámku, na miestnom futbalovom štadióne či vlakovej stanici.

Program aj pre deti

Organizátori pri téme MLADOSŤ nezabudli ani na najmenšie publikum a pre deti a ich rodičov pripravia bohatý program pozostávajúci z filmových premietaní, hudobného workshopu a animačných tvorivých dielní. Pre dospelých bude pripravený sprievodný program pozostávajúci z prednášok, koncertov, výstav a inštalácií výtvarných diel partnerského workshopu nových médií a svetelného dizajnu. V spolupráci s Prehliadkou animovaného filmu v Olomouci otvoria 4 živly slovenské kolo súťaže Iné vízie (Jiné vize), zameranej na súčasný videoart.

Filmový seminár 4 živly 2016
1
Galéria
Zdroj: 4 živly
Zdroj: 4 živly
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM