Martin Károly Tlačové správy

Laco Kukolík otvorene: Uznávam lojalitu, servilnosť sa mi ale hnusí!

Lekár a skúsený regionálny politik Ladislav Kukolík sa opäť uchádza o poslanecký post v zastupiteľstve kraja. Prečítajte si otvorený rozhovor aj na háklivé témy.

Ilustračný obrázok k článku Laco Kukolík otvorene: Uznávam lojalitu, servilnosť sa mi ale hnusí!
Zdroj: Dnes24.sk

S akým rozhodnutím súčasného krajského parlamentu absolútne nesúhlasíte a naopak, za ktorým jednoznačne stojíte?

V tomto funkčnom období sme prijali veľa dobrých rozhodnutí. Určite k nim patria všetky investície do rekonštrukcií a do skvalitnenia stredných škôl a školských zariadení, domovov dôchodcov a domovov sociálnych služieb, ciest II. a III. triedy, ale aj kroky smerujúce k regionálnemu rozvoju, rozvoju cestovného ruchu a kultúry.

Najhorším rozhodnutím zastupiteľstva v tomto funkčnom období, s ktorým zásadne nesúhlasím je opakované vyradenie nášho poslaneckého návrhu za obvod Žiar nad Hronom o zákaze povrchovej ťažby zlata a striebra s použitím metódy kyanidového lúhovania v dobývacom priestore Kremnica. Politickú zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie poslanecký klub Smer – SD, mimo tých členov, ktorí jeho návrh nepodporili.

Aká je vaša profesijná genéza?

Po ukončení lekárskej fakulty v Košiciach v roku 1982 som nastúpil do žiarskej nemocnice na oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny, kde pracujem do súčasnosti. Od roku 1992 vediem toto oddelenie ako primár.

V minulosti ste boli členom strany Smer, v týchto voľbách však kandidujete ako nezávislý. Prečo?

Áno, od roku 2005 do roku 2012 som bol členom Smeru, vlani v novembri ma však vylúčili za údajné porušovanie stanov strany. Ja to ale vnímam ako politickú perzekúciu za moju vnútrostranícku kritiku okresnej predsedníčky Smeru a niektorých častí stanov. V týchto voľbách sa uchádzam o dôveru voličov ako nezávislý kandidát, pretože verím, že dokážem využiť svoje osemročné skúsenosti poslanca kraja aj v ďalšom funkčnom období.

Aké krédo, filozofia vás čo najviac vystihujú?

Vo svojom pracovnom aj vo verejne-politickom živote sa riadim heslom: Lojálny áno, servilný nikdy.

S akou víziou prichádzate? Čo podľa vás možno pre ľudí v kraji urobiť a aké konkrétne kroky by ste ako župný poslanec presadzovali v ďalšom období?

Nebudem hovoriť o tom, čo z pozície poslanca samosprávneho kraja nie je možné ovplyvniť. Vychádzajúc však z kompetencií kraja, sa budem zasadzovať o ďalšie skvalitnenie sociálnych služieb v domovoch dôchodcov a v domovoch sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Skvalitniť a zefektívniť potrebuje aj ponuka a fungovanie stredných škôl, najmä v oblasti stredného odborného školstva. Tvrdím, že v tomto smere by sa mala viac zohľadňovať reálna potreba trhu práce v regióne, preto budem trvať na užšom prepojení s podnikateľskou sférou a jej požiadavkami. Ďalšou z úloh, ktorá je pred nami, je vytvorenie podmienok pre príchod nových investorov do kraja, a tým aj pre vytvorenie nových pracovných príležitostí.

Venovať sa intenzívne politike znamená aj venovať jej čas. Ako zvládate skĺbiť náročnú prácu lekára a súkromný život s povinnosťami regionálneho politika?

Je to náročné. Absolútnou prioritou v mojom živote však ostáva moja rodina a moje deti, ktoré milujem.

Ak si predsa nájdene deň voľna, čo s ním urobíte?

Vo voľnom čase rád rybárčim a poľujem. V prírode si najlepšie oddýchnem.

Aké je podľa vás postavenie regiónov v súčasnosti? Zmenilo sa niečo za posledných dvadsať rokov?

Je potrebné komplexne vyhodnotiť dvanásťročnú históriu samosprávnych krajov, ich pozitív, ale aj negatív. Som zástancom ďalšej decentralizácie štátnej a verejnej správy na mestá a obce.

Ste poslancom zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja už osem rokov, takže problémy kraja poznáte dôverne. Ktorý z nich považujete za najakútnejší?

Zrejme nikoho, kto žije v našom kraji, neprekvapí, že za najakútnejšiu považujem potrebu rekonštrukcie ciest II. a III. triedy a mostov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM