Barbara Dallosová Tlačové správy

Kremničan Martin si splnil sen: Riskantný experiment sa podaril a vzniklo víno, aké ste ešte nepili!

Hoci v okolí historického mestečka nie je zvykom pestovať hrozno, vďaka vášni jedného obyvateľa má Kremnica vlastné víno. A nie hocijaké!

Ilustračný obrázok k článku Kremničan Martin si splnil sen: Riskantný experiment sa podaril a vzniklo víno, aké ste ešte nepili!
Zdroj: Dnes24.sk

Sadol za jeden stôl s ostrieľanými vinármi, spojili nespojiteľné a vzniklo výnimočné víno, ktoré zatiaľ prekvapilo každého, kto k nemu čo i len privoňal. Reč je o príbehu podnikateľa a milovníka vína Martina Varhaňovského a o Kremnickom Ringbürgerovi, víne, aké tu ešte nebolo.

Splnený sen

Vízia vína s originálnym puncom Kremnice ho prenasledovala dlho, teraz sa stala skutočnosťou. ,,Už v minulosti skrsla myšlienka kúpiť kus zeme nad Kremnicou a špekuloval som, že tam vysadím vlastný vinohrad, aby sme mali naozaj vlastné víno. Po konzultáciách s vinármi som si ale uvedomil, že príroda nepustí, že by to nebolo ono a že ak chceme mať kvalitné víno, tak ho musíme dovážať tak, ako ho dovážali ringbürgeri už v stredoveku,“ vysvetľuje Martin.

Ringbürgeri boli bohatí kremnickí mešťania, ktorí mali právo od kráľa na predaj a uskladňovanie vína v meste. A tak vznikol Kremnitzer Ringbürger, teda Kremnický Ringbürger, ktorý je odkazom na minulosť Kremnice.

Podľa mnohých vinárov nezlučiteľná kombinácia

Kremnický Ringbürger je výnimočný nielen pre Kremničanov a nielen preto, že nesie prívlastok kremnický. Martin Varhaňovský sa do tvorby vína pustil s profesionálnymi vinármi Igorom Blahom a Petrom Pápayom. Prvé kremnické víno je neuveriteľne vydareným výsledkom nevšedného experimentu.

,,Použili sme vína z ročníka 2012, čo bol na červené vína naozaj fantastický ročník. Spojili sme podľa mnohých vinárov nezlučiteľné odrody. Alibernet a Rulandské modré do seba obvykle veľmi nejdú, jedna odroda je veľmi divoká a farebná a druhá ušľachtilá a jemná. Pridali sme tretiu korenistú odrodu Acolon a spravili sme kombináciu skutočne zvláštneho cuvée. Ja sám som bol z toho prekvapený, nikdy by som nepovedal, že vznikne víno takej skvelej chuti,“ vysvetľuje pivničný majster Peter Pápay o kremnickom vínku, ktoré vyrobili v limitovanej edícii 1000 fliaš.

Zamatové víno s nádhernou vôňou a veľkým potenciálom. Tak o ňom hovorí Varhaňovský. ,,Je to víno, ktoré urobí okamih jedinečným, víno pre potešenie, víno pre ľudí.“

Nepijete červené? Toto áno!

Za krátky čas existencie sa novému kremnickému vínku dokonca podarilo začať stierať rozdiely medzi ,,ja pijem biele“ a ,,ja pijem červené.“ Oficiálne Kremnického Ringbürgera pokrstili na koncerte kremnického rodáka, husľového virtuóza Petra Michalicu.

,,Peter Michalica nepije červené víno. Na krste však naše víno ochutnal a zostal unesený. Vďaka Ringbürgerovi zistil, že pije aj červené. A vôbec, viac ľudí tvrdí, že je niečím zvláštne, no nevedia špecifikovať čím, treba ho jednoducho ochutnať,“ láka Martin Varhaňovský.

Ak už sa vám zbiehajú slinky, ochutnajte toto výnimočné vínko a objednajte si fľašu Kremnického Ringbürgera rýchlo a jednoducho v e-shope.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Kremnické víno: Odvážny Ringbürger prekvapuje každého, kto k nemu privonia
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM