Anton Hrachovský Kultúra

Kremnica centrom európskeho humoru: Ozdobou miestnych gagov sú divadelné súbory, FOTO

Stredoslovenské banské mesto Kremnica je aktuálne centrom európskeho humoru. Prím hrajú predovšetkým divadelné súbory a výkony hlavných protagonistov.

Ilustračný obrázok k článku Kremnica centrom európskeho humoru: Ozdobou miestnych gagov sú divadelné súbory, FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR

Pozornosti návštevníkov tohto ročníka, ktorého prezidentkou je známa česká herečka Eva Holubová, sa tešia divadelné inscenácie, kabarety aj pouličné vystúpenia či hudobné produkcie.

Produkcia festivalu mala šťastnú ruku pri výbere divadelných inscenácií. Na hlavnej scéne v Šapito Európa excelovala v inscenácii Hvězda pražského Studia Dva herečka a prezidentka tohto ročníka festivalu Holubová. Pôvodná česká one woman show Patrika Hartla je komédiou o fiktívnej seriálovej herečke, odohráva sa počas najdivokejšieho týždňa jej života.

Hviezda s humorom odkrýva zákulisie českého šoubiznisu a s nadhľadom rozpráva o osobných problémoch herečky, ktorá po 35 rokoch účinkovania v malom regionálnom divadle zažiari vo veľkom televíznom seriáli. Beznádejne zaplnené šapitó odmenilo sólový výkon Evy Holubovej dlhotrvajúcim standing ovation.

Pražské Divadlo Ungelt priviezlo do Kremnice inscenáciu Skořábka, komédiu o nečakanom priateľstve a ceste ku slobode. V zapadnutej knižnici sa stretáva nesúrodá dvojica, zakríknutá knihovníčka, laureátka českého leva Alena Mihulová, a suverénna zlatokopka Petra Nesvačilová. Toto stretnutie ponúklo divákovi rôzne pohľady na množstvo súčasných životných situácií.

Úspech mala tragikomédia Otvorené manželstvo talianskeho dramatika, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Daria Fo. Svojrázny manželský pár Anna Šišková a Ady Hajdu predstavuje večný konflikt mužsko-ženského princípu. Dvaja ľudia hľadajú harmóniu partnerského života a zároveň sa navzájom ubíjajú.

Typické manželstvo na taliansky spôsob. Kam až sme schopní zájsť v snahe oživiť vyhasnutý ošiaľ lásky? Dokážeme odpustiť partnerovi neveru? Prispôsobíme sa „otvorenému manželstvu“? Nevlastniť ľudí a radovať sa z každého ďalšieho života. Tieto zdanlivo neriešiteľné otázky sa jedného dňa vyriešia a dramatické situácie sa zmenia na komické.

Bratislavské Divadlo GuNaGu uviedlo inscenáciu Odvrátená strana mesiaca, čiernu komédiu o nekriticky milujúcej matke v podaní Emílie Vášáryovej, ktorá sa nedokáže zmieriť s tým, že jej syn (Viktor Horján) už dávno nie je dieťa a dospel. Korením deja je aj jej vzťah so sestrou (Darina Abrahámová), s ktorou celý život súperili o jediného muža.

Trojúlohu českej turistky, londýnskej čašníčky aj zdravotnej sestry hrá Natália Puklušová. Zaplnené kino odmenilo herecký výkon Emílie Vášáryovej aj celej štvorice účinkujúcich dlhotrvajúcim standing ovation. Akadémia festivalu odmenila výkon Vášáryovej cenou Grand Prix.

Kremnické gagy 2019
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM