Barbara Dallosová Rôzne

Jarmoky aj dedinské hody: Tipy na gurmánske akcie v okolí Žiaru

Okrem známych mestských jarmokov sa bude v regióne hodovať aj v niektorých obciach. Tieto akcie by ste si nemali nechať ujsť.

Ilustračný obrázok k článku Jarmoky aj dedinské hody: Tipy na gurmánske akcie v okolí Žiaru
Zdroj: TASR

Rozvoniavajúce jedlá zo sezónnych plodín, zabíjačkové špeciality či dobroty z husaciny a kačaciny. K tomu dobrá zábava a prvý osviežujúci jesenný chlad. Sezóna jesenných jarmokov, trhov, hodov a dedinských slávností ďakovania za úrodu je v plnom prúde. Tradície neobchádzajú ani náš región. Okrem veľkých mestských jarmokov chystajú rôzne slávnosti aj okolité obce. Vyberáme niekoľko z nich.

Novobanský jarmok

23 – 24.9, Nová Baňa
Novobanský jarmok oslavuje štvrťstoročie a okrem stánkov lemujúcich ulice prinesie atrakcie, koncerty a sprievodný program, ako napríklad starobylé historické hry.

Michalské hody

24.9., Vyhne
Hodovať sa bude aj v neďalekej obci. Michalskými hodami ožijú Vyhne poslednú septembrovú sobotu. Podujatie sľubuje vystúpenia hudobných skupín i folkloristov a samozrejme, hodové špeciality.

Poďakovanie za úrodu

24.9., Beluj (BS)
Dedinka pri Banskej Štiavnici pozýva priaznivcov dobrého jedla, kultúry a zábavy na kultúrne podujatie Poďakovanie za úrodu. A ako inak ďakovať, než si dary prírody čo najlepšie vychutnať. Návštevníkov čaká aj pestrý program v centre obce.

Tekvicové dni

1.10, Dolná Trnávka
Akciu i legendárnu výzdobu, ktorá k nej patrí, si organizujú a vytvárajú miestni. Tekvicová sobota sa bude niesť v znamení tejto plodiny všetkými spôsobmi. Okrem rôznych aktivít pre deti a súťaží je hlavným bodom programu ochutnávka najrozličnejších tekvicových špecialít.

Písali sme tu: Tekvicové skvosty pri Žiari si ľudia chodia fotiť: V dedinke chystajú ďalšie

Žiarsky jarmok

6 – 8.10, Žiar nad Hronom
Mesto Žiar nad Hronom sa svojím októbrovým jarmokom pýši ako najväčším v kraji. Jarmok v starej časti mesta vo svojej modernej podobe oslávi 25. výročie. Stánkari ponúknu občerstvenie, remeselné výrobky a iný najrozličnejší tovar. Pridanou hodnotou je pódiový program a špeciálny vínny stan.

Čítajte aj: Vínny stan na Žiarskom jarmoku s vlastným programom: Čo všetko sa bude diať dnu?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM