Barbara Dallosová Správy

Gymnázium, aké majú iba v Kremnici: Maturita aj z rómčiny, absolventi mieria na vysoké školy!

Kremnická stredná škola, ktorá funguje len niekoľko rokov, má svojich prvých maturantov. Najbližšiu školu takéhoto typu nájdete v maďarskej Pécsi, potom už nikde v Európe.

Ilustračný obrázok k článku Gymnázium, aké majú iba v Kremnici: Maturita aj z rómčiny, absolventi mieria na vysoké školy!
Zdroj: Dnes24.sk

Bránami Súkromného gymnázia Z. J. Mallu v Kremnici v týchto dňoch prechádzali jeho prví maturanti. V utorok 14. 6. si svoje maturitné vysvedčenia prevzali priamo z rúk štátneho tajomníka ministerstva školstva Petra Krajňáka.

,,Z desiatich žiakov šesť maturovalo okrem slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka aj z rómskeho jazyka a osem žiakov postupuje na štúdium na vysokých školách," uviedla o absolventoch riaditeľka školy Jana Tomová.

Ako vysvetlila, gymnázium je zaradené v sieti škôl ministerstva školstva s vyučovacím jazykom slovenským a rómskym ako jediná národnostná škola. Gymnázium vzniklo v roku 2008 a prevzalo myšlienku vzdelávania žiakov z marginalizovanej rómskej komunity a budovania rómskeho národnostného školstva a je druhou školou podobného typu v Európe po Gándhího gymnáziu v maďarskom Pécsi.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM