Barbara Dallosová Rôzne Správy

FOTO netypickej omše pri Žiari: Farár v záhradnom altánku, veriaci na ihrisku

Svätostánky sú už otvorené, v dedinke pri Žiari sa však rozhodli nájsť nedeľnej bohoslužbe iné miesto. A takto to vyzeralo.

Ilustračný obrázok k článku FOTO netypickej omše pri Žiari: Farár v záhradnom altánku, veriaci na ihrisku
5
Galéria
Zdroj: obec Trnavá Hora

Uvoľnenie opatrení v súvislosti s pandémiou otvorilo nielen ďalšie obchody a terasy reštaurácií, ale aj svätostánky. Veriaci sa však v kostoloch môžu stretnúť len za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.

Pod holým nebom

V obci pri Žiari nad Hronom poňali nedeľnú omšu trochu inak. Dedinské kostoly bývajú obvykle kapacitne menšie než tie v mestách. V Trnavej Hore tak presunuli omšu na ihrisko.

Na bohoslužbu pod holým nebom bol netypický pohľad. Duchovný sa veriacim prihováral zo záhradného altánku, tí sedeli na ďaleko od seba rozložených lavičkách. A, samozrejme, v rúškach.

„Dva mesiace bola možná účasť na sv. omšiach len prostredníctvom online prenosov z farskej kaplnky. V nedeľu 10. mája, po uvoľnení karanténnych opatrení, s dodržaním všetkých hygienických podmienok, sa na farskom ihrisku konala sv. omša „in vivo“. Svätej omše sa zúčastnilo asi 120 účastníkov, teda ako keby bol plný kostol,“ vysvetľuje starosta Pavel Kravec s tým, že o týždeň v nedeľu sa veriaci na ihrisku stretnú opäť.

Online omše pozerali aj v zahraničí

Ako zdôrazňuje starosta, všetko prebiehalo podľa nariadení hlavného hygienika. Na ihrisku boli rozložené dostatočne dlhé lavičky tak, aby sa zachovali potrebné odstupy. ,„Na fotkách vidieť aj viac ľudí na lavičke, to sú však rodiny, a teda nie je tým porušené nariadenie,“ ozrejmuje dlhoročný starosta.

Farnosť v Trnavej Hore hľadala originálne spôsoby ako sa priblížiť k veriacim aj v čase, kedy museli byť brány kostolov zatvorené úplne. Online omše mali podľa Kraveca vysokú sledovanosť.

„Náš pán farár Andrej Darmo je veľmi aktívny, predtým pôsobil a vzdelával sa aj v zahraničí, veľa ľudí ho pozná. Dostalo sa ku mne, že naše online omše pozerali aj ľudia zďaleka. Či už tí, ktorí nášho pána farára poznajú, alebo naši rodáci, ktorí sú odsťahovaní vo svete,“ dodáva Kravec.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM