Barbara Dallosová Rôzne

Dubčeka a Hollého sú klasika: Žiar má ale aj názvy ulíc, aké zrejme nikde inde nenájdete

Ulica M. R. Štefánika, J. Kráľa, SNP.. Ulice nesúce mená po známych dejateľoch, umelcoch či udalostiach, nájdete v rôznych slovenských mestách. V Žiari nad Hronom sa ale denne prechádzame aj po takých, ktorých názvy by ste inde zrejme hľadali márne...

Ilustračný obrázok k článku Dubčeka a Hollého sú klasika: Žiar má ale aj názvy ulíc, aké zrejme nikde inde nenájdete
Foto: Barbara Dallosová

Národní buditelia, umelci, politické osobnosti, revolúcie, prevraty… Mená uliciam v slovenských mestách dávajú najrôznejší ľudia či udalosti. Hoci každé mesto je iné, Slovákov spája rovnaká história a kultúra, preto v takmer každom meste nájdeme ulice ako Cyrila a Metoda, J. Hollého, M. Benku, A. Dubčeka či P. O. Hviezdoslava.

Žiarske špeciality

Ulice niekedy nesú mená i po svätcoch, tej Pod Donátom by ste ale menovca hľadali ťažko. Nad ulicou tiahnúcou sa známym žiarskym sídliskom údajne kedysi stála práve socha biskupa sv. Donáta.

Nie každé mesto sa tiež môže pochváliť Ulicou Hutníkov. Keďže práve tento priemysel spravil zo Svätého Kríža Žiar nad Hronom, v našom meste je takýto názov ulice samozrejmosťou.

Osobitným prípadom je žiarska Ulica Dukelských hrdinov. Česko-slovenským vojakom z Dukly vzdávajú poctu pomenovaním ulice v mnohých mestách na Slovensku i u našich českých susedov. Vojenská operácia je označovaná aj ako karpatsko-duklianska, hrdinovia, ktorých stvorila, by teda mali byť duklianski. Naše mesto si v tomto prípade vymyslelo vlastné skloňovanie, názov sa však ujal a v tejto podobe funguje dodnes – Ul. Dukelských hrdinov.

Ulice, ktoré sú akousi žiarskou špecialitkou, sú tiež Na Vartičke, Pod Vršky, či Svätokrížske námestie, odkazujúce na našu históriu. Naopak, názov nášho hlavného námestia, Námestia Matice slovenskej, nájdete napríklad aj v Dubnici nad Váhom.

Kronika mlčí

Bývalý režim sa vybúrili snáď na každom meste a obci. Zasahoval do naozaj všakovakých oblastí a vyhnúť sa mu nevyhli ani veci tak nevinné, akými sú názvy ulíc, námestia či parkov. V mnohých mestách sa pred novembrovým prevratom obyvatelia prechádzali po Ulici generála Svobodu, Gottwaldovej ulici či Ulici československých tankistov.

Po prevrate mnohé samosprávy socialistické názvy ulíc zamenili za iné. Nejaké pozostatky ale predsa ostali aj v našom meste. Aj po zmenách názvov máme v Žiari nad Hronom Partizánsku ulicu, Ulicu SNP či Družstevnú ulicu.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM