Barbara Dallosová Rôzne Správy

Dedinské kuriozitky: 5 zvláštností z obcí okolo Žiaru, o ktorých vedia asi len domáci

Niektorí obyvatelia si zo seba vedia sympaticky vystreliť, iní si v minulosti vytvorili akýsi vlastný jazyk... Poznáte tieto zaujímavosti?

Ilustračný obrázok k článku Dedinské kuriozitky: 5 zvláštností z obcí okolo Žiaru, o ktorých vedia asi len domáci
Zdroj: TASR

Tanec s kozou pri pomníku

Pomníky v slovenských obciach a mestách bývajú obvykle venované významným dejateľom, hrdinom či padlým vojakom. V dedinke Prestavlky sa môžu pochváliť celkom iným pomníkom. Takzvaný Pomník starých mládencov bol postavený v roku 1962 slobodnými mládencami z obce. Dodnes stojí na kopci nad dedinou zvanom Kováčova.

Pomník má tvar ženskej postavy v bielom šate, namiesto hlavy má srdce, zlomený list svokrinho jazyka a dve spojené obrúčky. Pri pomníku sa údajne konali i samotné prijímacie rituály nových členov spolku zružujúceho starých mládencov. K tejto ceremónii patrili i bizarné zvyky ako tanec kozou oblečenou do ženských šiat.

Svojich susedov nešetrili

Text neoficiálnej hymny dedinky Lovča s nadhľadom odkrýva niekdajšie žabomyšie vojny medzi obcami v okolí vtedajšieho Svätého Kríža. Pieseň opisuje rozbroje medzi blízkymi osídleniami a dáva na frak Trnavcom, Ždaňčanom, obyvateľom už neexistujúcej dedinky Horné Opatovce, ale aj Krížanom, teda niekdajším Žiarčanom.

Dielo staviteľa mrakodrapov

V neďalekej obci Vyhne sa nachádza objekt s unikátnym rukopisom architekta známeho v celosvetovom merítku. Novosecesná kúpeľná kaplnka bola vybudovaná ešte v starých kúpeľoch na začiatku 20.storočia. Jej jedinečnosť spočíva i v tom, že je to jediná stavba z kúpeľného areálu, ktorá zostala zachovaná po spomínanom ničivom požiari v roku 1945.

Zaujímavý je ale aj príbeh muža, ktorý sa pod stavbu podpísal. Kaplnka zasvätená Panne Márii Kráľovnej je pravdepodobne dielom banskobystrického rodáka Ladislava Hudeca, architekta, ktorý sa stal v celom svete známy najmä výborne vyriešenými mrakodrapmi v Šanghaji. Podľa jeho riešení vzniklo v Číne viac ako 60 mrakodrapov.

Lehočšine nerozumel nikto

Nie je tajomstvom, že Janova Lehota bola osídlená karpatskými Nemcami. Jazyk nemeckých kolonizátorov sa pochopiteľne odrazil aj v reči Lehoťanov. A keďže Janova Lehota bola nemalou a veľmi sebestačnou obcou, schovaná za kopcami si žila akoby svojím životom a zvláštna reč medzi obyvateľmi kvitla. Miestni nepotrebovali komunikovať s okolím, a ostatne, keby aj chceli, ich ,,lehočšine" údajne nikto nerozumel.

Lovčickí šampióni

Názov obce Lovčica-Trubín je spätý predovšetkým s poľnohospodárskym družstvom. Už o niečo menej známym faktom je, že dedinka sa môže pochváliť aj slušnou komunitou chovateľov holubov. V miestnej organizácii je združených bezmála 30 chovateľov poštových holubov, ktorí sa môžu pochváliť aj súťažnými úspechmi. Predseda miestnej organizácie chová vyše stovku holubov a medzi nimi aj šampiónov, ktorí bodovali na súťažiach za hranicami krajiny.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM