Rôzne Správy

Dedinka so skrytým pôvabom: Kremnické Bane nie sú len horský priechod

Kremnické Bane poznajú ako horský priechod vodiči azda z celého Slovenska. Na prvý pohľad nenápadná horská obec ale stojí aj za zastavenie sa.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka so skrytým pôvabom: Kremnické Bane nie sú len horský priechod
Zdroj: TASR

Keď je reč o geografickom strede Európy či frekventovanom horskom priechode, ktorý bol pred časom pre rekonštrukciu dlhšiu dobu uzatvorený, každý vie, že ide o Kremnické Bane. Nenápadná dedinka ležiaca len niekoľko kilometrov za Kremnicou však v sebe ukrýva toho oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

Jej pýchou je stará banícka história, ktorú dnes pripomína aj niekoľko pôvodných domov. Svojho času tu bola otvorená aj čipkárska škola, ktorá vznikla po vzore rakúskych a nemeckých škôl.

Aj keď má dedina pomerne málo obyvateľov, približne 270, pochváliť sa môže bohatou členskou základňou dobrovoľného hasičského zboru. Starosta Juraj Vozár, ktorý je zároveň predsedom zboru, hovorí, že má až 41 členov a historickú Pragu RN, ktorú im závidia na nejednom podujatí.

Dobré meno obci robí aj medovnikárka Alžbeta Knappová, ktorá sa sem vydala pred niekoľkými rokmi. Skromne hovorí, že je rada, ak svojou prácou niekoho inšpiruje. Medovníky s jej rukopisom už cestovali do celého sveta. Jeden z nich dostal do daru počas návštevy Kremnice aj prezident Andrej Kiska.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM