Správy

Ďalšia zdravotná sestra víťazne na súde: Nemocnica zvažuje odvolanie

Výpoveď zdravotnej sestre Denise Wagnerovej, ktorá pracovala vo Všeobecnej nemocnici v Žiari nad Hronom, je neplatná. Rozhodol o tom Okresný súd (OS) v Žiari nad Hronom. Nemocnica má podľa súdu zapaltiť aj trovy konania.

Ilustračný obrázok k článku Ďalšia zdravotná sestra víťazne na súde: Nemocnica zvažuje odvolanie
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Wagnerová sa súdila s neziskovou organizáciou Nemocnice a polikliniky pre neplatnosť výpovede, ktorú podľa nej dostala pre nepodpísanie dodatku k pracovným zmluvám. Dodatok upravoval sestrám úväzok, Wagnerová ho nepodpísala ešte v marci 2012. Zamestnávateľ obhajoval na predošlých pojednávaniach výpoveď zdravotnej sestre a jej dvom kolegyniam Márii Dulajovej a Eve Kollárovej, ktoré rovnako dodatok nepodpísali, organizačnými zmenami. Výpovede mali prispieť k zefektívneniu práce na internom, prípadne neurologickom oddelení.

Pozrite si aj: Krajský súd: Výpoveď pre žiarsku sestru bola neplatná! a Spor sestričky s nemocnicou: Pojednávanie sa muselo odročiť, riaditeľ nedošiel

Súd prihliadol aj na prípad Dulajovej a Kollárovej

Sudkyňa OS v Žiari nad Hronom pri rozhodnutí prihliadala na dve totožné pojednávania – prípady Márie Dulajovej a Evy Kollárovej a na písomné dôkazy a výpovede z nich. Odporca podľa sudkyne nepreukázal, že by sa bola navrhovateľka stala v dôsledku jeho rozhodnutia o organizačnej zmene nadbytočná, organizačná zmena tiež navodzovala dojem účelovosti, keďže bola prijatá len na dobu troch mesiacov, a to do skončenia plynutia výpovednej lehoty u navrhovateliek.

Právna zástupkyňa neziskovej organizácie Zuzana Kršiaková sa k rozsudku odmietla vyjadriť, organizácia si podľa jej vyjadrenia na súde ponecháva možnosť odvolať sa.

Bývalá sestru: Do žiarskej nemocnice sa nevrátim!

Wagnerová sa z rozhodnutia teší. „Konečne zvíťazila spravodlivosť, takže môžem pokojne spávať,“ podotkla. Návrat do práce požadovať určite nebude. „Teším sa, že som si našla novú prácu. Neviem si predstaviť, ako by sme to zvládali, keby som sa vrátila do práce. Nebolo by to dobré ani pre moje kolegyne, ani celkovo pre mňa,“ vysvetlila. Wagnerová možnosť finančného odškodnenia zváži po dohode so svojím právnikom.

Právny zástupca sestry Ján Paučo rýchly rozsudok očakával. „Očakával som, že aj v tom prvom prípade (prípad Eva Kollárová vs. Nemocnice a polikliniky) to bude takýmto istým spôsobom realizované,“ podotkol. Sudkyňa podľa Paučových slov správne poznamenala, že ide o spor totožný s prípadom Márie Dulajovej. Na margo možného odvolania odporcu Paučo povedal, že to nepredpokladá. Podľa neho sú dôkazy vo všetkých prípadoch totožné a totožné by bolo v tomto prípade aj rozhodnutie krajského súdu, ktorý vyhovel Dulajovej.

Právnik sestier odvolanie nepredpokladá

Výpoveď sestre Márii Dulajovej je podľa rozhodnutia Krajského súdu v Banskej Bystrici neplatná. Odvolací súd tak uplynulý týždeň potvrdil rozsudok OS a zároveň zaviazal odporcu zaplatiť navrhovateľke trovy odvolacieho konania. Hlavné pojednávanie v prípade sestry Evy Kollárovej žiarsky OS odročil, pokračovať by malo začiatkom marca.

foto: archív

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM