Martin Károly Rôzne

Boj o historickú stanicu nekončí. Takto pokračuje...

V Starej Kremničke sa v réžii občianskeho združenia Kamenica počas uplynulého víkendu konala ďalšia z brigád zameraných na záchranu historickej budovy miestnej železničnej stanice. Železnice Slovenskej republiky chceli pôvodne túto budovu zbúrať.

Bola to prvá jarná brigáda. Naším cieľom bolo prečistiť zeleň, ktorá sa tu začala zmáhať a vyčistiť okolie budovy,“ poznamenal predseda OZ Kamenica František Kovár.

Úsilie združenia bolo v posledných mesiacoch zamerané najmä na to, aby železnice nezrušili koľaje, ktoré sa tu nachádzajú. „Dostal som vyjadrenie, že železnice svoje rozhodnutie prehodnotili a sú ochotné nám tam nechať koľaj,“ podotkol Kovár.

Zachovaná ostane podľa združenia koľaj č. 2 a 2a a výhybka č.3. Výhybky č. 1 a 2 budú demontované. Toto riešenie podľa Kovára postačuje aj pre aktivity dobrovoľníkov na stanici. O forme prevádzkovania týchto koľají chcú ešte so železnicami rokovať.

Združenie chce odkúpiť alebo dostať do prenájmu aj historickú budovu stanice. Po jej obnove by chceli dobrovoľníci vo vynovených priestoroch vytvoriť kultúrno – turistické centrum. „Berieme to z toho hľadiska, že sme vlastne vstupnou bránou do Kremnických vrchov, čo sa týka aj dediny aj železničnej trate,“ podotkol Kovár.

[blockquote]Svoje miesto by tu malo nájsť aj múzeum Uhorskej severnej železnice, udalostí II. svetovej vojny a SNP v regióne či pamätná izba obce Stará Kremnička. Dobrovoľníci pripravujú na jeseň tohto roka aj oslavy SNP a 140 rokov železničnej trate ŽSR 171 (Zvolen – Vrútky). [/blockquote]

žiar24/tasr Foto: František Kovár

stanica kremnicka
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM