Barbara Dallosová Rôzne Správy

Blíži sa astronomický úkaz roka: Vesmírne divadlo sa bude pozorovať aj v Žiari

Bude sa nám zdať, že Slnko má pehu. Ak máte radi predstavenia na nebi, nenechajte si ujsť žiarske sledovanie úkazu, ktorý potom najbližšie uvidíme až v roku 2032.

Ilustračný obrázok k článku Blíži sa astronomický úkaz roka: Vesmírne divadlo sa bude pozorovať aj v Žiari
Zdroj: TASR

Už o niekoľko dní (11.11.) bude pozorovateľný najzaujímavejší astronomický úkaz roka – prechod Merkúra popred slnečný disk. Informuje o tom v tlačovej správe Slovenský zväz astronómov (SZA). Ako ozrejmuje SZA, túto najmenšiu planétu slnečnej sústavy uvidíme ako malinký čierny kotúčik na jasnom pozadí Slnka, bude sa nám teda zdať, akoby Slnko malo pehu.

,,Prechod planéty popred Slnko je úkaz, ktorý nastáva keď sa vnútorná planéta (Merkúr alebo Venuša) premieta na slnečný disk a je viditeľná ako malý čierny kotúčik. Prechod Merkúra nastáva 13 – 14 ráz za storočie. Ostatný prechod bol pozorovateľný 9. mája 2016 a ten nasledujúci uvidíme až 13. novembra 2032," konkretizuje SZA.

Pri tejto príležitosti pripravila Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom verejné pozorovanie úkazu a to od 13:30 hod. až do západu Slnka. Pozorovaniu musí však priať aj priaznivé počasie. A planetárium v tento deň pridáva aj ďalší program.

,,Navyše, o 15:00 hod. premietneme vo Hviezdnej sále program pozostávajúci z filmov Dobrodružstvo slnečnej sústavy a Výprava za Slnkom. Po ich skončení vám lektor priblíži jesennú oblohu, pomôže vám zorientovať sa medzi jej súhvezdiami a oboznámi vás aj s aktuálnou polohou významnejších nebeských telies," láka žiarske planetárium.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM