Katarína Reiterová Tlačové správy

Bardejovské kúpele liečia aj deti a mládež od 3 do 18 rokov

Zmeny v indikačných zoznamoch pre kúpeľnú liečbu a zníženie počtu zdravotnými poisťovňami hradených dní, sa podpísali pod zníženie počtu liečených detských pacientov v Bardejovských kúpeľoch.

Ilustračný obrázok k článku Bardejovské kúpele liečia aj deti a mládež od 3 do 18 rokov
Foto: Katarína Reiterová

Kým v roku 2011 sa v Bardejovských kúpeľoch liečilo cez zdravotné poisťovne celkovo 925 klientov s detskými indikáciami, vlani to bolo 692 detských a mládežníckych pacientov. Znížil sa aj počet lôzkodní týchto pacientov z 18 314 v roku 2011 na 13 286 v roku 2012. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

Bardejovské kúpele liečia choroby dýchacích ciest aj alergií

,,Odliv bol spôsobený hlavne zmenou dĺžky pobytu pre deti z 28 na 21 dni, čo sa prejavilo veľmi negatívne. Zároveň dlhodobo klesá aj počet detských návrhov, pretože sa rodí menej detí. Pritom však potreba kúpeľnej liečby detí sa zvyšuje v dôsledku nárastu civilizačných ochorení, hlavne chorôb dýchacích ciest a alergií. Priaznivé účinky bardejovských minerálnych prameňov pomáhajú navracať zdravie deťom a mládeži od 3 do 18 rokov. V Bardejovských kúpeľoch si detskí pacienti liečia onkologické ochorenia, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviace a poruchy látkovej výmeny, dýchacie ochorenia a choroby obličiek a močových ciest,“ vymenovala T. Šatanková.

Dodala, že ak malí pacienti potrebujú mať pri sebe sprievodcu a zdravotná poisťovňa ho odsúhlasí, ten si dopláca v hlavnej sezóne od 20 do 33 eur na osobu a noc. Závisí to od kategórie ubytovania.

Bardejovská voda je najlepšia na Slovensku

,,Najväčší záujem je o liečbu detí tradične počas letných prázdnin. Vtedy sa tu lieči aj dvojnásobok bežného počtu detí, ktorý sa pohybuje okolo 80. Malé deti predškolského veku sa lepšie cítia v sprievode matky, vtedy nemajú obavy z neznámeho prostredia. Výhodou liečby už od 3 rokov veku je, že deti majú šancu skôr zlepšiť svoj zdravotný stav a zabrániť tak rozvinutiu chorôb do chronických štádií s komplikáciami,“ konštatovala Šantanková.

Dodala, že okrem pobytov hradených poisťovňami kúpele navštevujú aj samoplatcovia a to aj z radov detí, či rodičov s deťmi. Najväčší záujem majú celé rodiny s deťmi počas sviatkov a prázdnin na pobyty spojené s návštevou wellness centra v hoteli Ozón. Pre samoplatcov je v roku 2013 škála pobytov a úrovni služieb naozaj výnimočne bohatá. Podľa zahraničných expertov majú Bardejovské kúpele najlepšie minerálne pitné pramene na Slovensku, podobné zložením prameňom vo francúzskom Vichy.

Bardejovské kúpele pomáhajú aj pri onkologických ochoreniach

Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Tunajšia minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné, a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta.

Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest a od minulého roka aj choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia.

Krátko z histórie kúpeľov

Prvá zmienka o Bardejovských kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

Centrálne rezervačné oddelenie: Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549 E-mail: rezervacie@kupele-bj.skpk@kupele-bj.sk

Bardejovske kupele_deti
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM