Katarína Reiterová Samospráva

Pokuta od mesta Žiarčana nemilo prekvapila

Žiarčana Ivana prekvapila pokuta od mesta. Zaplatil ju, ale s prístupom samosprávy je nespokojný. Mestský úrad v Žiari totiž pokutuje svojich občanov za to, že nesplnili svoju ohlasovaciu povinnosť.

Ilustračný obrázok k článku Pokuta od mesta Žiarčana nemilo prekvapila
Zdroj: TASR

O 5 eurovej pokute nám povedal Žiarčan Ivan, ktorý si kúpil nový byt, nahlásil drobné stavebné úpravy, zaplatil poplatok za smeti i psa. A tak ostal nemilo prekvapený, keď mu prišiel list od mesta, že má zaplatiť pokutu za nezahlásenie zmeny vlastníka bytu.

„Nezahlásil som zmenu majiteľa bytu, aj keď všetko ostatné som mal v poriadku,“ rozpráva Ivan. „Bol som na úrade, zaplatil som za smeti, za psa, nahlásil som aj to, že v byte budete robiť stavebné úpravy. Do 30 dní som však nevypísal formulár, v ktorom mestu oznamujem, že som novým majiteľom bytu. Sranda je však to, že aj keď mesto nevedelo, že som novým majiteľom, keďže som to nenahlásil, pokuta mi prišla na novú adresu,“ podotýka Žiarčan a dodáva, že ho na túto skutočnosť mohla upozorniť pracovníčka za okienkom. „Neznalosť zákona však neospravedlňuje, takže som pokutu 5 eur zaplatil.“

Mesto v tomto roku pokutovalo už 300 Žiarčanov

„Takéto pokuty dávame už od roku 2010,“ hovorí k téme hovorca žiarskej samosprávy Martin Baláž a dodáva, že „práve v tom roku vstúpil do platnosti nový daňový poriadok (čo je normálny zákon NR SR), ktorý mestám (správcom dani) už ukladá dávať pokuty pri nesplnení daňovej povinnosti. Dovtedy to bola len možnosť na uloženie, čiže teraz povinnosť,“ vysvetľuje Baláž a dodáva, že „preto pokiaľ si niekto nesplní daňovú povinnosti sme mu povinní pokutu uložiť.“

V tomto roku mesto uložilo približne 300 pokút za nesplnenie si daňovej povinnosti „To je celkovo, nielen za nepriznanie bytu,“ uzatvára hovorca.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM