Marcel Páleš Správy

Zaujímavý objav na Muránskom hrade: Pod domom veliteľa našli predmety z praveku!

Čo ďalej výskumom zistia archeológovia? Totiž predmety z praveku a ľudskú kostru objavili počas archeologického výskumu Muránskeho hradu v okrese Revúca.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavý objav na Muránskom hrade: Pod domom veliteľa našli predmety z praveku!
Zdroj: TASR

Ako povedal starosta obce Muráň Roman Goldschmidt, podrobnosti o náleze zatiaľ nie sú známe, pretože všetky predmety ešte skúmajú archeológovia.

Ľudská kostra nebola veľmi hlboko

Archeologický výskum na Muránskom hrade je súčasťou projektu, ktorý v obci podporilo ministerstvo kultúry. Samospráva pôvodne žiadala 57 000 eur, po posúdení projektu ich však podporili sumou 29 000 eur.

„Projekt je rozdelený na dve časti. Tou prvou bol archeologický výskum. Odborníci sa sústredili na dom veliteľa hradu a práve tam objavili predmety z praveku. Prekvapujúci bol aj nález ľudskej kostry, ktorá dokonca ani nebola veľmi hlboko. Zatiaľ však nemôžem presnejšie povedať o jednotlivých nálezoch, pretože ich najskôr musia dôsledne preskúmať,“ povedal Goldschmidt.

Vďaka projektu pomoc nezamestnaným

Hrad je postavený na ťažko prístupnom brale Cigánka. Jeho stavebné začiatky odborníci odhadujú už do obdobia tesne po tatárskom vpáde – do roku 1243. Charakter jednotlivých stavieb, medzi ktorými dominujú strážne veže, budovy dielní a skladov svedčí o tom, že Muránsky hrad bol na tie časy dokonalou pevnosťou zabezpečenou z každej strany. Hrad bol niekoľkokrát prestavaný.

Zrúcanina hradu v súčasnosti chátra. Samospráva sa usiluje o jeho zakonzervovanie. „Momentálne sme vďaka podpore prijali do zamestnania dvadsať ľudí. Do konca novembra sa pokúsia stavebne zafixovať protitureckú vežu. Problém je však v náročnosti terénu. K hradu prakticky nevedie komunikácia, po ktorej by sa dal materiál voziť. Posledné desiatky metrov sú dokonca dostupné len po vlastných nohách. Napriek tomu mal tento projekt veľký význam, pretože pomohol rodinám nezamestnaných a aj keď som sa s nimi rozprával, drina, ktorú tam robia, im neprekáža. Naopak, práca ich veľmi baví a napĺňa,“ dodal starosta Muráňa.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM