Eva Viestová Správy

Zaujímavosti o cestovnom ruchu v našom okrese: Ako sa nám minulý rok darilo?

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil zaujímavé štatistiky o cestovnom ruchu v Banskobystrickom kraji a taktiež aj v okrese Revúca. Nech sa páči...

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosti o cestovnom ruchu v našom okrese: Ako sa nám minulý rok darilo?
Foto: Eva Viestová

Kraj navštívilo viac ako 400 tisíc návštevníkov, najviac bolo Čechov

Ubytovacie služby poskytovalo v roku 2012 dokopy 527 ubytovacích zariadení v Banskobystrickom kraji. Počas roka 2012 zariadenia cestovného ruchu ubytovali 401 869 návštev­níkov, z toho 20,5 % bolo zahraničných.

Najčastejšími návštevníkmi v našom kraji boli občania Česka (7,7 % z celkového počtu návštevníkov) a Maďari (2 %). Priemerný počet prenocovaní na jedného návštevníka dosiahol 3,3 noci, pričom zahraniční návštevníci prenocovali 2,9 noci a domáci návštevníci 3,5 noci.

Najvyhľadávanejšie boli hoteli a penzióny

Priemerná cena za ubytovanie bola v roku 2012 v Bansko­bystrickom kraji 20,26 eur a to za jedno lôžko a jednu noc. Domáci návštevník zaplatil 19,05 eur a zahraničný 25,99 eur. Podľa kategórie zariadení boli najviac využité hotely a penzióny na 26,3 %.

Najviac ubytovacích možností je v banskobystric­kom okrese

Z územného hľadiska najvyšší počet ubytovacích zariadení bol v okrese Banská Bystrica, ktorý sa na úhrne za kraj podieľal 22,4 %. V okrese Brezno sa nachádza 20,9 % z počtu zariadení v kraji a v okrese Žiar nad Hronom 9,7 %.

Zariadenia v okrese Banská Bystrica ubytovali 21 % návštevníkov kraja, Zvolen 16,5 %, Brezno 14,8 %, Krupina 13,3 % a Žiar nad Hronom 11,6 %.

Najvyššie čisté využitie lôžkovej kapacity bolo v okrese Krupina 48,3 %. Ďalej nasledovali okresy Zvolen 35,1 %, Rimavská Sobota 32,1 %, Revúca 27,2 % a Žiar nad Hronom 23,3 %. Najmenej využité zariadenia boli v okrese Veľký Krtíš na 6,5 %.

Ako je na tom Revúca?

V roku 2012 bolo v okrese Revúca 11 ubytovacích zariadení a ich služby využilo 11 439 návštev­níkov. Z nich 89,9 % tvorili domáci a 10,1 % zahraniční návštevníci, ktorí do okresu pricestovali prevažne z Českej republiky a Maďarska.

Najviac návštevníkov sa ubytovalo v hoteloch, moteloch a penziónoch. Priemerná cena za jedno prenocovanie dosiahla v okrese Revúca 12,32 EUR, v tom u domácich návštevníkov 12,21 EUR a u zahraničných návštevníkov 13,15 EUR.

Počet ubytovacích kapacít v okrese oproti roku 2011 stúpol o 4 zariadenia a celkový počet návštevníkov, ktorí ich využili sa zvýšil o 4 044. Nárast nastal u domácich návštevníkov aj zahraničných návštevníkov. Priemerná cena za ubytovanie sa oproti roku 2011 znížila o 1,55 EUR.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM