Eva Viestová Rôzne

Nezlomil ich ani ničivý požiar: Vyhorenej Burde opäť svitá na lepšie časy!

Na roztopenie posledných zvyškov snehu čakajú prevádzkovatelia bývalého turisticko-informačného centra Burda v Národnom Parku Muránska planina (NPMP). Ako povedal riaditeľ štátnej ochrany prírody Milan Boroš, hneď ako to dovolí počasie, zorganizujú brigádu na likvidáciu požiaroviska.

Ilustračný obrázok k článku Nezlomil ich ani ničivý požiar: Vyhorenej Burde opäť svitá na lepšie časy!
Foto: Eva Viestová

Chatu úmyselne podpálil neznámy páchateľ 2. novembra 2012 v podvečerných hodinách.

Burda je súčasťou Huculskej magistrály

Drevený zrub postavili ako jednu z prestupných staníc Huculskej magistrály. Slúžil ako informačné centrum, ale tiež ako turistická útulňa. Stavba vznikla ako súčasť spolupráce Správy NPMP s viacerými subjektmi pôsobiacimi v oblasti cestovného ruchu v rámci projektu Huculská magistrála.

„Len čo sa roztopí posledný sneh, pripravujeme brigádu na odstránenie požiaroviska. Vzápätí budú nasledovať aj ďalšie kroky tak, aby sme čo najskôr mohli začať s novou stavbou. Určite privítame pomoc z každej strany, či už od ľudí, ktorí prídu pracovať, alebo od sponzorov, ktorý nám pomôžu materiálne, alebo finančne“, povedal Boroš.

Burda bude po požiari obnovená

„Rozhodujúce je, že napriek tomu, čo sa stalo, informačné stredisko obnovíme. Motivujú nás najmä priaznivci, ktorí si výlety v Muránskej planine obľúbili a svojou prítomnosťou nám dokázali, že takýto rozvoj cestovného ruchu v regióne je správnou cestou,“ dodal Boroš.

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo 20. decembra 2012 občianske združenie Nová Burda-obnova turistického informačného centra Burda so sídlom v Tisovci. Jeho členovia organizujú aktivity na obnovu turistického informačného centra v súlade s Chartou trvale udržateľného turizmu v Národnom parku Muránska planina.

Burda je križovatkou peších, konských, či cyklotrás z južnej strany dolinou Rimavy z Tisovca a zo severu dolinou Hronec zo Závadky nad Hronom. Z Fabovej hole klesajú do sedla trasy, vedúce z Pohronskej Polhory, sedla Zbojská a z Polomky. Smerom z Muránskej planiny vedú do sedla Burda turistické trasy z Nižnej Kľakovej a Sivákovej.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM