Eva Viestová Krimi

Policajné kontroly po celý týždeň: Motoristi, dajte si pozor na alkohol aj pásy

Od dnešného dňa do nedele 12. decembra budú policajti kontrolovať zákaz pitia alkoholu za volantom i požívanie iných návykových látok. Kontrole sa nevyhnú nielen vodiči nákladných a osobných áut, ale ani nemotorových dopravných prostriedkov.

Ilustračný obrázok k článku Policajné kontroly po celý týždeň: Motoristi, dajte si pozor na alkohol aj pásy
Foto: Slávka Kellová

Dopravno-bezpečnostnú akciu organizuje medzinárodná organizácia TISPOL poslednýkrát v tomto roku. „Cieľom celoeurópskej policajnej akcie je znížiť počet nehôd a zabezpečiť plynulý chod cestnej premávky,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru v Bratislave Denisa Baloghová.

Vodičom pripomína, že už viac ako rok platí zákon, podľa ktorého môžu ísť za alkohol do väzenia až na jeden rok. „Stačí, ak nafúkate viac ako jedno promile,“ upozorňuje. Väzenie vodičom hrozí aj v prípade požitia iných návykových látok a odmietnutia vyšetrenia. „Zároveň môžete prísť o vodičský preukaz až na 10 rokov a dostať nemalú pokutu,“ odkazuje vodičom.

Policajti budú okrem alkoholu kontrolovať aj dodržiavanie povolenej rýchlosti, používanie bezpečnostných pásov či dodržiavanie základných povinností vodičov.

„Kto ešte stále nemá zimné pneumatiky, riskuje pokutu 60 eur. Telefonovanie či iné nepozornosti za volantom môžu stáť tiež 60 eur,“ vysvetľuje Baloghová.

Prekročenie rýchlosti a opití šoféri sa podľa slov policajnej hovorkyne najviac podpisujú pod dopravné nehody. Smrteľných dopravných nehôd je ale menej, ukazujú to štatistiky. Tento rok zomrelo za 11 mesiacov na cestách 269 osôb, oproti vlaňajšku ich tak bolo o 21 menej.

Dopravné polície európskych štátov spolupracujú niekoľko rokov a začiatkom budúceho roka už pripravujú ďalšiu podobnú dopravno-bezpečnostnú akciu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM